نگرانی از "موج تازه‌ ناپدید شدن دانشجویان بلوچ" در پاکستان

۱۴۰۱/۲/۳۰

سازمان دانشجویان بلوچ نسبت به موج جدید ناپدیدشدن‌ دانشجویان بلوچ از جمله زنان این گروه قومی در پاکستان ابراز نگرانی کرد.

این سازمان با نشر اعلامیه‌ای ناپدید شدن را با سیاست‌هایی مرتبط دانست که «همواره برای پایمال کردن حقوق اساسی و انسانی بلوچ‌ها» طرح شده است.

سازمان دانشجویان بلوچ می‌گوید که پس از حادثه دانشگاه کراچی که در آن سه شهروند چینی کشته شدند، ناپدید شدن‌های دانشجویان بلوچ افزایش یافته است.

این سازمان می‌گوید که اخیراً چهار جوان بلوچ از کراچی و کویته ربوده شده‌اند. یکی از آن‌ها استاد و دو نفر دیگر از دانشجویان دانشگاه کراچی بوده‌اند.

همچنین در یک اعلامیه تازه سازمان دانشجویان بلوچ که روز جمعه نشر شد، از ناپدید شدن یک زن بلوچ در ایالت بلوچستان پاکستان خبر داده شده است.

این سازمان می‌گوید پالیسی‌سازان همواره کوشیده‌اند با مشکلات سیاسی بلوچستان با «اسلحه و وحشت» برخورد کنند.

سازمان دانشجویان بلوچ موج تازه ناپدید شدن‌ها را «نهایت خطرناک» خوانده و خواستار پیدا کردن فوری ناپدیدشدگان شده‌ است.

در اعلامیه این سازمان آمده است: «این شیوه عملکرد مشکلات و نفرت بیشتری را در بلوچستان ایجاد کرده است. آنها نمی‌توانند همه جامعه را به خاطر جنایت یک نفر مجازات کنند.»

یک گروه جدایی‌طلب به نام «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» مسئولیت حمله انتحاری بر موتر حامل استادان چینی دانشگاه کراچی را به عهده گرفته است.

در آن حمله انتحاری سه شهروند چینی کشته شدند. ارتش آزادی‌بخش بلوچستان، فرد بمب‌گذار را شری بلوچ معرفی کرد و گفت که او نخستین زن انتحارکننده این گروه بوده است.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید