یک مقام ارشد سازمان ملل از تاجیکستان خواست به سرکوب اقلیت پامیری پایان دهد

۱۴۰۱/۲/۳۱

فرناند د ورنس، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها از تاجیکستان خواست تا به «سرکوب مرگبار» اقلیت پامیری در ولایت خودمختار بدخشان این کشور پایان دهد.

او هشدار داد که استفاده از «عملیات ضد ترور» برای سرکوب تظاهرات می‌تواند مشکلات گسترده‌تر و خشن‌تری بیافریند.

شماری از مردم پامیری در بدخشان تاجیکستان سه‌شنبه این هفته در اعتراض به جان باختن یک فعال مدنی در بازداشت پولیس دست به تظاهرات زدند. آنان با بستن یکی از شاهراه‌های ولایت بدخشان، خواهان استعفای والی و شهردار خاروغ، مرکز ولایت بدخشان شدند. پولیس تاجیکستان مسدود کردن این شاهراه را کار یک گروه «جنایتکار» دانست و در روز چهارشنبه از راه‌اندازی «عملیات ضد ترور» خبر داد.

اما گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها می‌گوید: «واکنش شدید دولت به پایان دادن به اعتراضات اقلیت پامیری از طریق دستگیری، استفاده غیرقانونی از زور و دخالت ارتش نامتناسب و عمیقاً آزاردهنده است.» او همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت کرد.

این مقام سازمان ملل از حکومت تاجیکستان خواست تا با اقلیت پامیری به گفتگوی سازنده و باز بپردازد.

او گفت: «من از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه در پی عملیات ضد تروریستی وزارت امور داخله تاجیکستان در واکنش به اعتراضات اخیر پامیری‌ها در ولایت مختار بدخشان، جان بسیاری از پامیری‌ها از دست رفته است، شوکه شده‌ام.»

در همین حال، وزارت داخله تاجیکستان می‌گوید که ۱۱۴ نفر از اعضای «یک گروه تروریستی» را در عملیاتی از تاریخ ۱۷ الی ۱۸ می در ولسوالی روشان در منطقه خودمختار بدخشان تاجیکستان بازداشت کرده است. به گزارش خبرگزاری دولتی خاور، تعقيب ۸ نفر از اعضای اين گروه ادامه دارد. در این عملیات که تاجیکستان آن را «عملیات ضد ترور» می‌خواند ۸ نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها می‌گوید: «در صورتی که نارضایتی‌های اقلیت پامیری توسط مقامات تاجیکستان نادیده گرفته شود و به امنیت ولایت خودمختار بدخشان رسیدگی نشود، نارضایتی‌ها ممکن است به منازعه‌ای خشونت‌بار منجر شود.»

او از مقام‌های تاجیک خواست «قبل از اینکه خیلی دیر شود» به این مشکل رسیدگی کنند.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید