دادگاه متهم حمله به ۳ طلبه در مشهد برگزار شد

۱۴۰۱/۳/۱

جلسه رسیدگی به اتهامات فردی که متهم به حمله با چاقو به ۳ طلبه در صحن حرم مشهد بود، یکشنبه در ایران برگزار شد.

تنها طلبه بازمانده این حمله خواستار «مجازات» متهم شد. وکیل مدافع این طلبه، متهم را عبداللطیف مرادی «تبعه افغانستان» معرفی کرد و گفت او متاثر از «افکار تکفیری» بوده است.

هادی منصوری قاضی پرونده و رئیس این دادگاه که روز یکشنبه اول جوزا برگزار شد، اعلام کرد دادگاه همین یک جلسه بوده و رای آن در زمان مقرر اعلام خواهد شد.


سارنوال این پرونده متهم را عبداللطیف مرادی مشهور به عبداللطیف السلفی فرزند محمد طاهر معرفی کرد و گفت که او «تبعه افغانستان و به شدت تحت تاثیر افکار تکفیری بوده است.»


بر اساس گزارش قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران متهم در جلسه دادگاه گفت: «در یکی از کشورهای همسایه اساتیدی داشتم و تحت تاثیر تعلیمات آنها قرار داشتم.» او همچنین اعلام کرد: «در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم.»


در حمله‌ای که روز سه‌شنبه ۱۶ حمل در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد روی داد، یک نفر با چاقو به ۳ طلبه به نام‌های محمد اصلانی، محسن پاکدامن و محمدصادق دارایی حمله کرد که اصلانی همان روز و دارایی چندی بعد در شفاخانه جان باختند.


پاکدامن نیز که زخمی شده بود اما زنده ماند، در جلسه دادگاه حضور داشت و از دادگاه خواست تا متهم «در چارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.»


رسانه‌های ایران پیش از این ضارب را «فردی ۲۱ساله به نام عبداللطیف مرادی، افغان ازبک‌تبار» معرفی کرده بودند که «یک سال پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شد» و ساکن مشهد بوده است.


رسانه‌های ایران از بازداشت شش نفر به اتهام «همکاری»‌ با این فرد،‌ از جمله دو برادر او خبر داده بودند.


حمله به این سه طلبه شیعه، سه روز پس از کشته شدن گل‌محمد آخوند پژمان و عبدالرحمن آخوند خوجه،‌ دو طلبه اهل سنت در گنبدکاووس در ولایت گلستان ایران انجام شد.


حیدر آسیابی، رئیس عمومی سارنوالی ولایت گلستان ایران از بازداشت متهم به قتل این دو طلبه اهل سنت خبر داده اما دلیل حمله را «اختلافات شخصی» اعلام کرده بود. تا حال جزییات بیشتری درباره متهم منتشر نشده است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید