وزیر خارجه پاکستان: فروپاشی اقتصادی افغانستان پیامدهای جدی برای کل منطقه خواهد داشت

۱۴۰۱/۳/۱

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که بحران انسانی در افغانستان ممکن است به فروپاشی اقتصاد این کشور انجامد.

آقای زرداری روز یکشنبه در کنفرانس خبری با همتای چینی خود در بیجینگ هشدار داد که فروپاشی اقتصاد افغانستان علاوه بر این کشور، برای کل منطقه پیامد جدی خواهد داشت.

وزیران خارجه پاکستان و چین پیش از نشست خبری در ملاقات خود نیز درباره اوضاع افغانستان و تلاش‌های جهانی برای کمک به مردم این کشور گفتگو کردند.

بلاول بوتو زرداری روز شنبه برای یک سفر رسمی دو روزه به شهر گوانژو رفت و امروز به همراه وانگ یی، وزیر خارجه چین در مراسم هفتاد و یکمین سالگرد روابط پاکستان و چین شرکت کرد.

او پیش از این مراسم با آقای یی درباره همکاری اقتصادی و صنعتی دو‌جانبه و دهلیز اقتصادی چین و پاکستان گفتگو کرد.

اقای زرداری دوستی با چین را به نفع صلح منطقه‌ای و جهانی دانست و روابط استراتژیک اسلام‌آباد با بیجینگ را نیز با اهمیت خواند.

او گفت: "پاکستان و چین از برادری محکم، منحصر به‌فرد و آزمایش شده برخوردارند و ما اجازه نخواهیم داد کسی این روابط را خدشه‌دار کند."

وزیر خارجه پاکستان همچنین حمله ماه گذشته به شهرواندان چینی در شهر کراچی را به شدت محکوم کرد و افزود: "پاکستان عوامل این جنایت را محاکمه و مجازات می‌کند."

در حمله انتحاری حدود یک ماه پیش یک زن وابسته به ارتش آزادی‌بخش بلوچستان بر انستیتیوت کنفسیوس در دانشگاه کراچی دست کم ۳ استاد چینایی این دانشگاه به همراه راننده پاکستانی‌شان کشته شدند.

بعد از این حمله، صنف‌های حضوری زبان چینی در این شهر تعطیل شد و طبق گزارش‌ها، تمامی استادان چینی دانشگاه کراچی پاکستان را ترک کردند.

بعد از روی کار آمدن حکومت ائتلافی پاکستان در ماه اپریل این نخستین سفر یک مقام بلندپایه اسلام‌آباد به چین است.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید