دیده‌بان حقوق بشر از تاجیکستان خواست تا به آزار و اذیت معترضان پامیری پایان دهد

۱۴۰۱/۳/۵

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از مقامات تاجیکستان خواست تا تحقیقاتش را در باره کشتار و بازداشت معترضان در منطقه خودمختار گورنو-بدخشان این کشور آغاز کند.

همچنین، این سازمان بین المللی از تاجیکستان می‌خواهد تا به آزار و اذیت معترضان پامیری در شهرهای خاروغ و روشان پایان دهد.

این نهاد می‌گوید که دخالت پولیس در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز اقلیت پامیری منجر به مرگ و تلفات غیرنظامیان در منطقه خودمختار گورنو-بدخشان تاجیکستان شده است.

مقامات تاجیکستان اما معترضان را «ستیزه جو» و «عضو گروه‌های تروریستی» می‌نامند.

به تاریخ ۱۸ می مقامات تاجیکستان پس از آنکه شماری از ساکنان روستای روشان تنها جاده دوشنبه الی خاروغ در اعتراض به جان باختن یک فعال مدنی در بازداشت پولیس را بستند، «عملیات ضد ترور» را در این منطقه اعلام کردند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها گفت که در این عملیات ۴۰ نفر کشته و ۴۶ نفر به عنوان «ستیزه جو» دستگیر شدند.

در همین حال، وزارت داخله تاجیکستان می‌گوید که ۱۱۴ نفر از اعضای «یک گروه تروریستی» را در عملیاتی از تاریخ ۱۷ الی ۱۸ می در ولسوالی روشان در منطقه خودمختار بدخشان تاجیکستان بازداشت کرده است. این وزارت به خبرگزاری دولتی خاور گفته است که در عملیات مذکور ۸ نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

ناآرامی‌های کنونی در منطقه خودمختار گورنو بدخشان یکی از بدترین ناآرامی‌های پس از پایان جنگ داخلی ۱۹۹۰-۱۹۹۷ در تاجیکستان است که در آن هزاران غیرنظامی در آنچه دیده‌بان حقوق بشر قبلاً به عنوان «پاکسازی قومی» توصیف کرده بود، کشته شدند.

ساکنان گورنو بدخشان خود را «پامیری» می‌دانند و از نظر قومی و فرهنگی با اکثریت تاجیک ها متفاوت هستند.

خبرها
خبر ورزشی
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید