خشم ایرانی‌ها از فروریختن یک ساختمان؛ معترضان در آبادان شعار "مرگ بر خامنه‌ای" سر دادند

۱۴۰۱/۳/۷

در ادامه اعتراض‌ها به ریزش یک ساختمان در جنوب ایران، در شهرهای مختلف از جمله آبادان، محل فروریختن ساختمان متروپل، معترضان شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

گزارش‌هایی هم از حمله پولیس به معترضان منتشر شده است.

حکومت می‌گوید دست‌کم ۲۶ نفر در حادثه متروپل کشته شده‌اند.

بر اساس پست‌های رسانه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌های محلی، جمعیت معترض در آبادان مغازه‌ای متعلق به صاحب این ساختمان تجاری مسکونی را آتش زدند. او متهم است به هشدارها درباره ایمنی این ساختمان بی‌توجهی کرده است.

ویدیوی هم از تیراندازی یک مامور امنیتی در آبادان به‌سوی معترضان در شبکه‌های منتشر شده است.

بر اساس ویدیوهایی که از این اعتراض‌ها منتشر شده، بوشهر، ماهشهر، شاهین‌شهر، اهواز، امیدیه و آبادان جزو شهرهایی‌اند که شامگاه جمعه صحنه این تظاهرات ضددولتی هستند.

ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که جمعیت معترض در نزدیکی خرمشهر شعار می‌دهند "توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه".

مقام‌های ایران برای بررسی دلیل ریزش ساختمان ۱۰ طبقه مسکونی و تجاری در روز دوشنبه این هفته، شهرداران فعلی و گذشته آبادان و ۹ نفر دیگر از جمله کارمندان شهرداری و ناظران پروژه را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم، محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفته که مسئولیت فاجعه ساختمان بر عهده کسانی است که به گفته او با جان مردم بازی کردند تا پول بیشتری به دست آورند. آقای مخبر افزوده که این افراد نباید مورد عفو قرار گیرند، بلکه با آنها برخورد شود تا درسی به دیگران بدهند.

معاون رئیس‌جمهور ایران پس از بازدید از محل به تلویزیون دولتی گفت: "من معتقدم فساد گسترده‌ای بین پیمانکار، سازنده و نهادهای نظارتی وجود داشته و هشدارها نادیده گرفته شده است."

او تعداد کشته‌ها را ۲۴ کشته و ۳۷ زخمی اعلام کرد، اما مردم محل می‌گویند شمار کشته‌شدگان بسیار بیشتر از این رقم است.

سخنگوی سازمان اورژانس استان روز سه‌شنبه گفته بود که احتمالاً حدود ۵۰ نفر زیر آوار گیر کرده باشند.

در همین حال گزارش است، همانطوری که در جریان اعتراضات قبلی به افزایش قیمت مواد غذایی، ساکنان از اختلال در خدمات اینترنتی خبر دادند، تلاشی آشکار برای جلوگیری از استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای سازماندهی تجمعات و انتشار ویدئو در جریان است. اما مقام‌ها مسدود کردن دسترسی به اینترنت را تکذیب می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید