طالبان گزارش سازمان ملل درباره حضور گروه‌های تروریستی را در افغانستان تکذیب کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۰۹

طالبان گزارش سازمان ملل درباره حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان و پیوند میان طالبان و شبکه القاعده را "بی‌اساس" خواند و آنرا تکذیب کرد.

وزارت خارجه طالبان در اعلامیه می‌گوید با تسلط دوباره طالبان، از هرگونه آسیبی به کشورهای منطقه و جهان از افغانستان جلوگیری شده است.

تیم نظارت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیراً در گزارش ۲۵ صفحه‌ای اعلام کرد که طالبان هنوز با القاعده پیوند نزدیکی دارد و القاعده بعد از پیروزی این گروه در افغانستان، آزادی عمل بیشتری پیدا کرده است.

اما وزارت خارجه طالبان می‌گوید این گروه بر وعده‌های خود متعهد است و به جامعه جهانی اطمینان داده است که به "هیچ کسی اجازه استفاده از خاک افغانستان را علیه دیگری نخواهد داد".

در گزارش سازمان ملل آمده است که ایمن الظواهری، رهبر القاعده بیعت خود را با رهبر طالبان تجدید کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که طالبان نه تنها ارتباطش را با القاعده قطع نکرده، بلکه شبکه القاعده، پس از تسلط طالبان به جذب نیروهای جدید آغاز کرده است.

وزارت خارجه طالبان با تاکید بر تعهدات این گروه به جامعه جهانی گفته است که اطلاعات در مورد افغانستان از منابع ناشناخته دریافت نشود و به حکومت طالبان "حق مشروع آن داده شود تا حقایق را از طریق نماینده خود در سازمان ملل به شورای امنیت و سایر کشورها ارایه کند".

سازمان ملل می‌گوید، علاوه بر گروه‌های پاکستانی مثل تحریک طالبان پاکستان، جیش محمد و لشکر طیبه، چندین گروه دیگر از جمله تحریک اسلامی ترکستان شرقی و جمعیت الانصار نیز در افغانسان فعال ‌اند.براساس این گزارش، هر کدام از این گروه‌ها صدها جنگجو در افغانستان دارند.

براساس گزارش سازمان ملل، در میان این گروه‌ها تحریک طالبان پاکستان (TTP) که متهم به یک رشته حملات در ماه‌های اخیر در شمال غرب پاکستان است، بزرگ‌ترین بخش از جنگجویان خارجی در افغانستان را تشکیل می‌دهد که تعداد آنها "چند هزار" تخمین زده می‌شود.

وزارت خارجه طالبان تاکید کرده است که در نه ماه گذشته همواره تلاش کرده است تا فضای اعتماد را با کشورهای جهان و منطقه ایجاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها