سازنده پهپادهای جنگی ترکیه می‌گوید پس از جنگ اوکراین، حالا از "همه جهان" مشتری دارد

۱۴۰۱/۳/۱۰

شرکت سازنده پهپادهای بایراکتار تی‌بی‌۲ ترکیه می‌گوید پس از تخریب سیستم توپخانه‌ و وسایط نقلیه زرهی روسیه با استفاده از این پهپادها در جنگ اوکراین، "همه جهان" مشتری این پهپادها شده است.

این شرکت می‌گوید پهپادهایش نشان دادند که فناوری چگونه در جنگ‌های مدرن، انقلاب ایجاد کرده است.

سلچوک بایراکتار، که شرکت استانبول بایکار را به همراه برادرش هالوک اداره می‌کند، در نمایشگاه هواپیماهای بدون سرنشین جدید آکینچی در باکو، پایتخت آذربایجان به رویترز گفت: بایرکتار تی‌بی‌۲ بر اساس انتظار عمل می‌کند؛ از بین بردن برخی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ضدهوایی و سامانه‌های توپخانه پیشرفته و خودروهای زرهی.

او افزود: حالا همه دنیا مشتری شده است.

به گفته‌ آقای بایرکتار، حمله روسیه به اوکراین یک تهاجم غیرقانونی است و بنابراین TB2 به مردم اوکراین در دفاع از کشورشان کمک می‌کند.

آقای بایرکتار که داماد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه است گفته که شرکت بایکار می‌تواند در سال ۲۰۰ هواپیمای بدون سرنشین TB2 تولید کند.

پهپادهای بایرکتار مورد توجه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز قرار گرفته است. وزارت دفاع روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فبروری، دست کم ۴۵ بار در سطح عمومی به آن اشاره کرده است.

پهپاد بایرکتار TB2 با ۱۲ متر طول، ۶.۵ متر عرض و ۶۵۰ کیلوگرم وزن، بسیار سبک‌تر از پهپادهای ساخته شده در دیگر کشورها از جمله فرانسه و امریکاست و همین ویژگی باعث می‌شود که بتواند مدت بیشتری در هوا باقی بماند.

شرکت بایکار که در دهه ۱۹۸۰ توسط اوزدمیر بایرکتار، پدر سلچوک بایرکتار تاسیس شد.

در سال ۲۰۰۵ در حالی که ترکیه به دنبال تقویت صنعت دفاع ملی خود بود، شروع به تمرکز بر روی هواپیماهای بدون سرنشین کرد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید