طالبان زبان فارسی را از لوحه "محکمه استیناف ولایت نیمروز" حذف کردند

۱۴۰۱/۳/۱۱

منابع محلی از غرب افغانستان خبر دادند که طالبان به تازه‌گی لوحه جدیدی بر ساختمان "محکمه استیناف ولایت نیمروز" نصب کرده‌اند. در تصاویری که منابع فرستاده‌اند دیده می‌شود که زبان فارسی از تابلوی این اداره حذف شده و لوحه جدیدی به دو زبان پشتو و انگلیسی جای تابلوی قدیمی را گرفته است.

در لوحه جدیدی که بر ساختمان "محکمه استیناف ولایت نیمروز" نصب شده، نام و نشان رسمی "جمهوری اسلامی افغانستان" نیز حذف شده و به جای آن نام و نشان سفیدرنگ "امارت اسلامی افغانستان" درج شده است.

در تابلوی قدیمی، نام "محکمه استیناف ولایت نیمروز" به دو زبان فارسی و پشتو نوشته شده بود.

طالبان در بیش از ۹ ماه گذشته به زدودن کلمات فارسی از تابلوهای شماری از ادارات دولتی در شهر کابل و ولایت‌های مختلف افغانستان دست زده‌اند.

پیش از این طالبان زبان فارسی را از لوحه‌های اداراتی مثل دفتر والی بامیان، دانشگاه بلخ، دادگاه عالی و شماری از مکاتب در پایتخت افغانستان حذف کرده‌اند.

حذف واژگان زبان فارسی از تابلوهای اداره‌های دولتی، انتقادهای گسترده شهروندان افغانستان را در پی داشته است.

منتقدان می‌گویند طالبان به "حذف سیاستماتیک زبان فارسی" از ادارات دولتی ادامه داده‌اند.

طالبان به انتقادها در اعمال تبعیض سیستماتیک در برابر زبان فارسی پاسخ نداده‌اند.

در همین حال گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دست به تغییر تابلوهایی زده که در آن نام "جمهوری اسلامی افغانستان" نوشته شده بود.

قبلا ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته بود که هر دو زبان پشتو و دری برای رژیم طالبان رسمیت دارد. اما در عمل بیشتر سخنرانی‌ها، مکتوب‌ها و کنفرانس‌های خبری مقام‌های این گروه به زبان پشتو ارائه می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
خبرها
وادی رقابت

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید