بریتانیا می‌خواهد تا دو هفته دیگر اولین گروه از پناهجویان را به رواندا منتقل کند

۱۴۰۱/۳/۱۱

وزارت داخله بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تا دو هفته دیگر اولین گروه از پناهجویان را به رواندا منتقل خواهد کرد.

در اعلامیه این وزارت آمده است که به "اولین گروه از مهاجران" ابلاغ شده که تا روز سه‌شنبه، ۲۴ جوزا به رواندا اعزام می‌شوند تا "زندگی خود را در امنیت بازسازی کنند."

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در ماه اپریل از توافقی با کشور افریقایی رواندا خبر داد که به موجب آن، پناهجویانی که وارد بریتانیا می‌شوند، به این کشور انتقال داده خواهند شد.

بریتانیا امیدوار است که با این طرح جلو ورود صدها پناهجویی را بگیرد که عمدتا از فرانسه خود را به بریتانیا می‌رسانند.

این طرح با انتقادهای گسترده نهادهای حقوق بشری و موسسات مدافع حقوق پناهجویان روبرو شد. حتی در میان حزب محافظه‌کار بریتانیا نیز شماری با این طرح مخالفت کردند.

منتقدان طرح اخراج پناهجویان از بریتانیا را "بی‌رحمانه" خوانده‌اند، اما دولت بریتانیا با رد انتقادها می‌گویند سیستمی که پناهجویان را به مهاجرت به سوی بریتانیا تشویق می‌کند و موجب سوء استفاده قاچاق‌بران از آن‌ها می‌شود، گزینه بدتر از اخراج آن‌ها از بریتانیا است.

دولت بریتانیا درباره آمار و هویت "نخستین گروه" از پناهجویانی که قرار است از این کشور اخراج شوند، جزئیات نداده است.

انتظار می‌رود که اولین پرواز حامل پناهجویان به رواندا روز سه‌شنبه، ۲۴ جوزا انجام شود.

خبرگزاری رویترز نوشته است طرح انتقال پناهجویان به افریقا در حالی صورت می‌گیرد که نخست وزیر جانسون با تهدید فزاینده رای اعتماد مواجه است. برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند که باور خود را به رهبری جانسون به دلیل "برگزاری مهمانی غیرقانونی" در خانه‌اش برگزار کرده بود. جانسون متهم شده است که همزمان با وضع قوانین سخت‌گیرانه منع رفت و آمد در زمان همه‌گیری کووید ضیافتی در خا، از دست داده‌اند.

در سال ۲۰۱۶ نگرانی‌ها در مورد مهاجرت گسترده به بریتانیا فاکتور مهمی در رأی‌گیری برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. از همین جهت، بوریس جانسون برای عمل به وعده خود برای "بازپس‌گیری کنترل مرزهای بریتانیا" تحت فشار بوده است.

پارسال آمار پناهجویانی که با قایق‌های کوچک و ناامن از اروپا به بریتانیا رفته بودند، به بیش از ۲۸ هزار مهاجر می‌رسید.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید