واکنش سخنگوی امر به معروف به اظهارات حکمتیار: اعضای حزب شما بر صورت زنان تیزاب می‌پاشیدند

۱۴۰۱/۳/۱۴

محمد صادق عاکف در واکنش به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار می‌گوید که اعضای حزب اسلامی زمانی در کابل و اردوگاه شمشتوی پاکستان بر زنان «صورت‌برهنه» تیزاب می‌پاشیدند اما او «اکنون در باره پوشاندن صورت زنان» حرف می‌زند.

سخنگوی امر به معروف و نهی از منکر طالبان بعداً توییتش را حذف کرد.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان روز جمعه در کابل از رفتار سخت‌گیرانه طالبان در برابر زنان انتقاد کرد.

او به طالبان گفت: «پوشش خاصی را به افغان‌ها به خصوص زنان و دختران تحمیل نکنید که در قرآن و سنت درباره آن نص صریح وجود ندارد.»

آقای حکمتیار با اشاره به فرمان‌های طالبان درباره پوشش اجباری گفت: «در میان تمام فقها و علمای حنفی مذهب در این مورد اجماع وجود دارد که صورت، دست و پای زنان شامل حجاب نیست.»

محمد صادق عاکف، سخنگوی وزارت امر به معرف و نهی از منکر طالبان در واکنش به این اظهارات آقای حکمتیار، اعضای حزب او را به پاشیدن تیزاب بر صورت زنان در کابل و شمشتوی پیشاور متهم کرد. او در توییتی که بعداً آنرا حذف کرد، گفت: «اعضای حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در شهر کابل و در اردوگاه شمشتو [در پاکستان] به روی خواهرانی که صورت‌شان برهنه بود تیزاب می‌پاشیدند و مغازه‌دارانی را که به زنان بدون محرم جنس می‌فروختند، دستگیر می‌کردند و دکان‌شان را می‌بستند، ولی حالا خودش در مورد پوشاندن صورت زنان ملاحظاتی دارد.»

سخنگوی این وزارت در بخش دیگر توییتش که آنرا نیز حذف کرده است، حکمتیار را فرد «بی‌چاره و بی‌معلومات» خواند و افزود: «این بی‌چاره با نبود معلومات مواجه است. از مدرسه و درس دینی دور مانده است. در این مورد دلایل متعدد وجود دارد اما او باز هم آن را دور از شریعت می‌داند.»

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان همواره درباره اظهارنظرهای سیاسیون افغان در مورد پوشش اجباری واکنش نشان داده است. این وزارت اخیراً در واکنش به اظهارات حامد کرزی، رئیس‌جمهور قبلی افغانستان گفته بود: «حامد کرزی در بیست سال گذشته برای خوشحال کردن بیگانگان، اسباب هر نوع آزادی را برای خواهران افغان مهیا کرد، اما همسر او در هیچ رسانه‌ای ظاهر نشد.»

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته بود که پوشیدن چادری و پوشاندن روی، «حجاب» و بخشی از فرهنگ افغانستان نیست بلکه از خارج به این کشور آمده است.

طالبان با صدور فرمان‌هایی پوشش اجباری مورد نظر این گروه را به اجرا گذاشته و برای متخلفان جزا در نظر گرفته است.

با گذشت بیش از نه ماه از حکومت طالبان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه در حال گسترش دامنه نفوذ خود است و زنان هدف اصلی قوانین سخت‌گیرانه این وزارتخانه ‌اند.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید