طالبان گزارش وزارت خارجه امریکا درباره نقض آزادی مذهبی در افغانستان را "ناقص" خواند

۱۴۰۱/۳/۱۵

گروه طالبان می‌گوید گزارش وزارت خارجه امریکا درباره نقض شدید آزادی‌ مذهبی در افغانستان ناقص و معلومات آن نادرست است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفت: همه حقوق اقلیت‌های مذهبی در افغانستان محفوظ است.

امریکا می‌گوید افغانستان تحت حاکمیت طالبان شاهد نقض شدید آزادی مذهبی است.

سخنگوی طالبان روز یکشنبه در توییتی نوشت: همه هموطنان سنی، شیعه، سیک‌ها و هندوها، به گونه آزادانه امور مذهبی خود را انجام می‌دهند.

گزارش وزارت خارجه امریکا درباره «آزادی‌ مذهبی در جهان» روز پنجشنبه هفته گذشته نشر شد. در این گزارش به حمله بر مساجد شیعیان، کوچ اجباری هزاره‌ها و جمعیت رو به کاهش سیک و هندو اشاره شده است.

گزارش وزارت خارجه امریکا خاطرنشان می‌کند که قبل از تسلط طالبان و بلافاصله پس از آن، جوامع عمدتاً شیعه که ۹۰ درصد آنان را هزاره‌ها تشکیل می‌دهد، باور داشتند که دولت اشرف غنی و طالبان، توانایی محافظت از آنها را در برابر خشونت و تبعیض ندارند.

این گزارش به کوچ اجباری اقلیت‌های مذهبی در افغانستان اشاره کرده و گفته است که طالبان در ماه اکتبر سال گذشته میلادی اعضای جوامع شیعه را از خانه‌های‌شان در چندین ولایت اخراج و زمین‌های آنان را بین حامیان خود تقسیم کردند.

بر اساس این گزارش، در شش ماه اول سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲۰ حادثه شیعیان افغانستان را هدف قرار داده است که منجر به کشته شدن ۱۴۳نفر و زخمی شدن ۳۵۷ نفر شده است.

در همین حال، بین ۱۹ اگست تا ۳۱ دسامبر، سازمان ملل ۱۵۲ حمله توسط گروه داعش را در ۱۶ ولایت ثبت کرد. بر اساس این گزارش، داعش علاوه بر هدف قرار دادن طالبان، غیرنظامیان و عمدتا شیعیان را در مناطق شهری هدف قرار داده است.

همچنین در ماه‌های نوامبر و دسامبر، طالبان ۲۸ تن از اعضای جامعه مسلمانان احمدیه را در کابل بازداشت کردند و ۱۸ تن از آنها را تا پایان سال در بازداشت خود نگه داشتند.

گزارش می‌افزاید که در طول دو دهه گذشته، طالبان و سایر گروه‌های افراطی ۵۲۷ عالم دینی، از جمله حدود ۵۰ رهبر مذهبی سنی و شیعه را بین فبروری ۲۰۲۰ و جولای ۲۰۲۱ کشته‌اند.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید