گزارش سیگار: اشرف غنی کمتر از یک میلیون دالر با خود برد، پنج میلیون را محافظانش برداشتند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۷

سربازرس امریکا برای افغانستان می‌گوید اشرف غنی هنگام فرار از کابل چیزی کمتر از یک میلیون دالر را با خود برده است.

پیشتر گزارش شده بود که او نزدیک به ۱۷۰ میلیون دالر با خود برده است.

سیگار می‌گوید پس از فرار آقای غنی، محافظان او حدود ۵ میلیون دالر را میان خود تقسیم کرده‌اند.

سربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش جدید خود می‌گوید آقای غنی و همراهانش مقداری پول را با خود برده‌اند اما این رقم کمتر از یک میلیون و حدود ۵۰۰ هزار دالر بوده است.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، اتهام بردن پول را از اساس رد کرده بود. آقای غنی که به امارات رفته بود گفت: «من فقط با یک واسکت و چند دست لباس رفتم. این اتهامات دروغ‌های بی‌اساس است.»

جان سپکو در این گزارش که به مجلس و کانگرس امریکا فرستاده، گفته است که بیشتر این پول‌ها مربوط به بودجه عملیاتی حکومت افغانستان بود و به طور معمول در ارگ ریاست جمهوری نگهداری می‌شد. طبق این گزارش، این مقدار پول نزد همه افرادی بود که در هلیکوپترهای حامل اشرف غنی و همسرش از کابل فرار کردند.

"سهم محافظان" از پول ارگ

براساس این گزارش، پس از فرار آقای غنی، حدود ۵ میلیون دالر پول نقد در ارگ ریاست جمهوری باقی مانده بود که ظاهرا پس از پرواز هلیکوپترهای حامل او و همراهانش و پیش از رسیدن طالبان به ارگ، محافظان رئیس‌جمهور (PPS) آن‌را میان خود تقسیم کردند.

به گفته سیگار، منبع این پول مورد مناقشه است و برخی از مقامات پیشین در مصاحبه با سیگار گفته‌اند که این پنج میلیون دالر پول‌های شخصی اشرف غنی بوده، اما برخی دیگر گفته‌اند که این پول مربوط به دوران مبارزات اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری بود که امارات متحدهٔ عربی به اشرف غنی فرستاده است.

جان سپکو گفته است که این یک گزارش ابتدایی است، چرا که سیگار هنوز منتظر پاسخ به پرسش‌های ارسالی به رئیس جمهور فراری افغانستان است.

سیگار برای تهیه این گزارش با ۳۰ نفر از مقام‌های پیشین دولت افغانستان شامل افرادی که با اشرف غنی از کابل فرار کردند، گفتگو کرده است.

با این حال، سیگار گفته است که ظاهرا آقای غنی ارگ را با چیزی بیشتر از یک واسکت و کمتر از یک میلیون دالر ترک کرده است.

مدارک ذکر شده در گزارش سیگار شامل چمدان‌های کوچک و سبکی است که در سه هلیکوپتر حامل آقای غنی، همسرش رولا و همراهان‌شان جا داده شده بودند.

بر اساس گزارش سیگار، یک چمدان که پول نقد در آن بود متعلق به جنرال قاهر کوچی بود که دوصد هزار دالر از صندوق خدمات حفاظتی ریاست‌جمهوری را حمل می‌کرد.

این گزارش می‌گوید رفیع فاضل، معاون مشاور امنیت ملی حدود ۲۴۰ هزار دالر از بودجه نقدی اختیاری شورای امنیت ملی افغانستان را در کوله پشتی خود داشت.

یک مقام ارشد سابق در هلیکوپترها نیز به سیگار گفت: "همه ۵ تا ۱۰ هزار دالر در جیب خود داشتند... هیچکس میلیون‌ها دالر نداشت."

تردید سیگار درباره میزان پول انتقالی

اداره بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان هرچند تاکید کرده است که اتهامات سرقت پول را کماکان بررسی خواهد کرد اما ادعای سفارت روسیه مبنی بر انتقال ۱۶۹ میلیون دالر توسط دستکم سه هلیکوپتر با ۵۴ سرنشین را غیرمحتمل دانسته است.

سیگار گفته است حتا اگر ۱۶۹ میلیون دالر بانک‌نوت‌های صد دالری هم باشد وزن آن دو تن است و حمل آن توسط چهار هلیکوپتر غیر ممکن است.

سربازرس امریکا برای افغانستان نتیجه‌گیری کرده است که: "اگر درست باشد، این مقدار کل پول نقد در سه هلیکوپتر تقریباً ۵۰۰ هزار دالر می‌شود که ۴۴۰ هزار دالر متعلق به حکومت افغانستان است." بنابراین، " این اتهامات که اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین و مشاوران ارشدش با هلیکوپترهایی حامل میلیون‌ها پول نقد از افغانستان فرار کردند، بعید به نظر می‌رسد که درست باشد."

سیگار گفته که این یک گزارش ابتدایی است و هنوز منتظر جواب سوالاتی است که به اشرف غنی فرستاده است که در صورت پاسخ، اطلاعات تازه ضمیمه گزارش نهایی خواهد شد.

سرنوشت نامعلوم ده‌ها میلیون دالر

اداره بازرسی امریکا برای بازسازی افغانستان ضمن تحقیقات ابتدایی در مورد ادعای سرقت پول توسط اشرف غنی، نمونه‌های دیگری از ادعای سرقت پول توسط مقامات ارشد دولت افغانستان را بررسی کرده است.

سیگار گفته است که حساب ده‌ها میلیون دالر دیگر معلوم نیست.

سربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان شواهدی از " برداشته شدن پنج میلیون دالر از ارگ ریاست جمهوری و ده‌ها میلیون دالر از خزانه ریاست امنیت ملی" پیدا کرده است. با این حال، تحقیقات مشخص نکرده است که آیا این پول توسط مقامات دولتی از کشور خارج شده است یا خیر.

در این گزارش آمده است: "با توجه به اسناد و ویدیوهای نظارتی حکومت افغانستان از روزهای آخر که احتمالاً در دست طالبان است، سیگار در حال حاضر نمی‌تواند تعیین کند که در نهایت چه مقدار پول و توسط چه کسی به سرقت رفته است."

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
برخلاف احتمال

رادیو

پادکست‌ها