مشاور امنیت ملی قطر در دیدار با سراج‌الدین حقانی: روابط قوی ایدئولوژیک با افغانستان داریم

۱۴۰۱/۳/۲۰

وزارت داخله طالبان می‌گوید محمد بن احمد المسند، مشاور امنیت ملی قطر در دیدار با سراج‌الدین حقانی گفته است که کشورش روابط قوی ایدئولوژیک با افغانستان دارد.

مشاور امنیت ملی قطر که رأس هیاتی به کابل سفر کرده، با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز به طور جداگانه گفتگو کرده است.

وزارت داخله طالبان در خبرنامه‌ای می‌گوید مشاور امنیت ملی قطر در دیدار با سراج‌الدین حقانی تاکید کرده است که قطر در همه زمان‌ها به تقویت روابط ایدئولوژیک خود با افغانستان ادامه خواهد داد. به گفته این وزارت، محمد بن احمد المسند در این دیدار افزوده است که قطر برای رسیدگی به چالش‌هایی که در راه توسعه و پیشرفت افغانستان در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در سطح بین‌المللی وجود دارد، تلاش خواهد کرد.

قطر در سال‌های اخیر روابط گسترده با طالبان ایجاد کرده است. این کشور میزان دفتر سیاسی طالبان است و در جریان مذاکرات طالبان با امریکا و نیز گفتگوهای صلح بین‌افغانی میان دولت پیشین افغانستان و گروه طالبان نقش تسهیل‌کننده داشته است.

با این حال، پس از ده ماه، هیچ کشوری از جمله قطر حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

به نقل از وزارت داخله طالبان، سراج‌الدین حقانی نیز در این دیدار تاکید کرده است که افغانستان «رابطه حیاتی و عمیق» با قطر دارد و افزوده است که قطر در شرایط دشوار به افغان‌ها کمک کرده است.

در همین حال، وزارت خارجه طالبان می‌گوید مشاور امنیت ملی قطر در دیدار با امیرخان متقی گفته است که «اکنون امنیت در افغانستان تامین شده و تصمیم‌گیری‌های مستقل برای قطر به عنوان یک متحد استراتژیک بسیار مهم است».

مشاور امنیت ملی قطر درحالی از تامین امنیت در افغانستان خبر می‌دهد که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، جنگ فروکش کرد اما ده‌ها غیرنظامی در اثر حملات انفجاری که مسئولیت شماری آن را گروه داعش به عهده گرفته است، جان باختند.

از سوی دیگر، با تسلط طالبان بر افغانستان، درگیری میان جبهه مقاومت ملی افغانستان با طالبان کماکان در بخش‌های افغانستان جریان دارد.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در رشته توییتی نوشت که امیرخان متقی در دیدار با مشاور امنیت ملی قطر گفته است که قطر می‌تواند در بخش‌های سیاسی و دیپلوماتیک، سرمایه‌گذاری، تقویت روابط اقتصادی، کمک‌های بشردوستانه و در خصوص مبارزه با مواد مخدر کمک کند.

وزیر خارجه طالبان در این دیدار تصریح کرده است که با تسلط طالبان بر افغانستان، «در جریان ده ماه گذشته افغانستان در بسیاری از زمینه‌ها مانند حکومت‌داری خوب، روابط خوب با کشورهای همسایه، اقتصاد، صادرات و امنیت پیشرفت فوق‌العاده داشته است». امیرخان مقتی تاکید کرده است که تلاش‌های جدی برای حل مشکلات باقی‌مانده جریان دارد.

محمد بن احمد المسند در این دیدار گفته است که پیام امیر قطر این است که روابط خوب قطر و افغانستان سابقه طولانی دارد و در آینده نیز چنین خواهد بود.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید