دیده‌بان حقوق بشر: طالبان در پنجشیر غیرنظامیان را دسته‌جمعی شکنجه کرده‌اند

۱۴۰۱/۳/۲۰

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که طالبان در ولایت پنجشیر ابتدا غیرنظامیان را «متهم به همکاری با جبهه مقاوت کرده» و سپس به طور غیرقانونی بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

به گفته این سازمان، جنگجویان طالبان در سایر ولایت‌ها نیز دست به کشتار فراقانونی اسیران جبهه مخالف خود زنده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای به روز جمعه، ۲۰ جوزا، گفت که پس از تشدید حملایت جبهه مقاوت ملی بر مواضع طالبان در پنجشیر، طالبانا با استقرار هزاران جنجگو به این حملات واکنش نشان داده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر، جنگجویان طالب طالبانن عملیات جستجو در پنجشیر را آغاز کرده‌اند و برخی از باشندگان این ولایت را به همکاری با جبهه مقاومت متهم کرده و به صورت غیرقانونی بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

شماری از افرادی که قبلاً از سوی طالبان بازداشت شده بودند، به دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند که در اوایل ماه جوزا نیروهای امنیتی طالبان حدود ۸۰ نفر از باشندگان ولسوالی خنج پنجشیر را بازداشت کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

طالبان از افراد بازداشت‌شده خواسته‌اند که درباره جبهه مقاومت به آنان اطلاعات دهند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: «نیروهای طالبان پس از چند روز ۷۰ نفر را آزاد کردند، اما همچنان ۱۰ نفر را در بازداشت خود نگهداشته‌اند.» ده تنی که به گفته این سازمان، طالبان آنها را به عضویت در جبهه مقاومت ملی متهم می‌کنند.

افراد بازداشت شده همچنین گفته‌اند که نزدیک به ۱۰۰ نفر دیگر در زندانی در ولسوالی خنج به اتهام داشتن رابطه با جبهه مقاومت ملی نگهداری می‌شوند.

پاتریشیا گوسمن، معاون بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «نیروهای طالبان در ولایت پنجشیر به سرعت به ضرب و شتم غیرنظامیان در پاسخ به جنگ علیه جبهه مقاومت ملی متوسل شده‌اند.»

به گفته این مقام دیده‌بان حقوق بشر، طالبان نتواسته جلو سوءاستفاده‌های جنجگویان شان از غیرنظامیان را بگیرد و این امر غیرنظامیان بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد.

گوسمن می‌گوید: «نیروهای طالبان در پنجشیر مجازات دسته‌جمعی را اعمال کرده‌اند.»

مجازات دسته‌جمعی، به تنبیه و مجازات گروهی از مردم به ازای رفتار یک یا چند شخص دیگر گفته می‌شود. این سازمان می‌افزاید که مجازات جمعی، نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است و جنایت جنگی تلقی می‌شود.

پیشتر، روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که با وجود «حضور هزاران جنگجوی طالبان» مقامات این گروه وجود هرگونه درگیری در پنجشیر را رد می‌کنند و تلاش دارند درگیری‌های این ولایت از نظر پنهان بماند.

با افزایش درگیری‌ها در پنجشیر، گزارش‌های متعددی مبنی بر کشتار غیرنظامیان توسط طالبان منتشر شد.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید