حکم دادگاهی در اسرائیل بزرگ‌ترین آوارگی فلسطینی‌ها را در دهه‌های اخیر رقم خواهد زد

۱۴۰۱/۳/۲۲

پس از پایان یک دعوای که چند دهه طول کشید، حدود یک‌هزار و دوصد فلسطینی در منطقه مسافر یاتا در کرانه باختری اشغالی با خطر اخراج اجباری رو به‌رویند.

حکم تازه دادگاه اسرائیل راه را برای یکی از بزرگ‌ترین جابجایی‌ها از زمان اشغال این منطقه در جنگ ۱۹۶۷ توسط این کشور باز کرده است.

اما ساکنان از ترک خانه‌های‌شان خودداری می‌کنند و امیدوارند که مقاومت و فشار بین‌المللی اسرائیل را از انجام اخراج‌ها باز دارد.

در دهه ۱۹۸۰، اسرائیل این منطقه را یک ساحه نظامی بسته به نام "منطقه آتش ۹۱۸" اعلام کرد. در دادگاه استدلال شد که این سه‌هزار هکتار زمین در امتداد مرز اسرائیل و کرانه باختری برای اهداف آموزشی "بسیار حیاتی" است و فلسطینی‌هایی که در آنجا زندگی می‌کنند، اقامت‌شان فصلی است.

فلسطینی‌ها در این بخش از تپه‌های الخلیل جنوبی به طور سنتی در غارهای زیرزمینی زندگی می‌کردند. در طول دو دهه گذشته، آنها همچنین شروع به ساخت کلبه‌های حلبی و اتاق‌های کوچک بالای زمین کرده‌اند.

یکی از ساکنان این منطقه می‌گوید که نیروهای اسرائیلی سال‌ها در حال تخریب ساخت و سازهای جدید بوده‌اند، اما اکنون که از حمایت دادگاه برخوردارند، احتمالاً اخراج‌ها افزایش خواهد یافت.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
چه‌گونه عمری طولانی‌تر داشته باشیم؟
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید