نیروی هوایی امریکا: پرواز هواپیمایی که افغان‌ها از آن آویزان شده بودند "تصمیم درستی بود"

۱۴۰۱/۳/۲۴

نیروی هوایی امریکا می‌گوید به پرواز درآوردن هواپیمای نظامی این کشور که شهروندان افغان از آن آویزان شده بودند،‌ تصمیم درستی بوده است.

این همان هواپیمایی است که آویزان شدن و سقوط افغان‌ها از آن در روزهای تخلیه میدان هوایی کابل پس از افتادن این شهر به‌دست طالبان، خبرساز شده بود.

در پی سقوط دولت پیشین افغانستان و ورود افراد طالبان به کابل، ده‌ها هزار نفر به امید فرار از افغانستان به میدان هوایی کابل هجوم بردند.

ایالات متحده امریکا می‌گوید در آنچه بزرگترین عملیات تخلیه در تاریخ نامیده شده، حدود ۱۲۴ هزار پناهجوی افغان را از میدان هوایی کابل بیرون کرده است.

هجوم مردم به میدان هوایی کابل و آویزان شدن آن‌ها از یک هواپیمای نظامی در حال حرکت، واکنش‌های زیادی برانگیخت. در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی دیده شد که مردان افغان در اطراف هواپیمای در حال حرکت می‌دویدند و از آن‌ آویزان شده بودند.

در تصاویر دیگر که به نظر می‌رسید همان هواپیمای سی ۱۷ ارتش امریکا را در حال اوج گرفتن بر فرار میدان هوایی کابل نشان می‌داد، دیده شد که دو مرد از هواپیما به پایین افتادند.

ارتش امریکا تایید می‌کند که در هنگام فرود این هواپیما در قطر، بقایای انسان در محفظه چرخ هوایپما پیدا شده است.

یک کمیته اختصاصی نیروی هوایی امریکا، عملکرد پیلوت و خدمه این هواپیما را بررسی کرد.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، این کمیته روز دوشنبه نتیجه گرفت که با توجه به اوضاع رو به وخیم‌تر شدن افغانستان، پیلوت و خدمه هواپیمای نظامی سی ۱۷، تصمیم درستی گرفته‌اند که هواپیما را با وجود آویزان شدن مردم از آن، به پرواز درآوردند.

مقام‌های نیروی هوایی امریکا به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند مرگ یک غیرنظامی ۱۹ ساله در این جریان، یک "رویداد غم‌انگیز " بوده است.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید