کابینه طالبان طرح توزیع شناسنامه الکترونیک برای کوچی‌ها را تأیید کرد

۱۴۰۱/۳/۲۵

باختر، خبرگزاری دولتی تحت مدیریت طالبان اعلام کرد که کابینه این گروه طرح توزیع شناسنامه الکترونیک برای کوچی‌ها را تأیید کرده است.

هنوز جزئیات این طرح در رسانه‌ها منتشر نشده اما کابینه طالبان دستور داده که "اقدامات لازم" برای توزیع شناسنامه الکترونیک به کوچی‌ها در نظر گرفته شود.

در دولت گذشته افغانستان نیز کوچی‌‌ها از امتیازات ویژه‌ای برخوردار بودند.

دولت پیشین افغانستان اداره ویژه‌ای را به نام «ریاست عمومی هماهنگی خدمات کوچی‌ها» ایجاد کرده بود که با بودجه‌ای ویژه مشغول عرضه خدمات به کوچی‌ها بود.

کوچی‌ها در آن زمان ۱۲ نماینده در پارلمان داشتند.

این در حالی است که بعد از تسلط طالبان بر افغانستان منازعه کوچی‌ها با باشندگان مناطق مختلف افغانستان به ویژه هزاره‌ها، ازبک‌ها و ترکمن‌ها شدت گرفته است.

گروه‌هایی از کوچی‌ها متهم شده‌اند که با حمایت طالبان دست به غصب زمین و خانه باشندگان دیگر اقوام در شمال و مرکز افغانستان دست زده‌اند.

در موارد متعدد گزارش‌هایی منتشر شده که در ولایت‌های غزنی و جوزجان زمین‌های مردم محل غصب و آن‌ها وادار به "کوچ اجباری" شده‌اند.

چاپ و توزیع سه میلیون جلد پاسپورت جدید

براساس گزارشی که خبرگزاری باختر منتشر کرده است، نشست کابینه طالبان روز سه‌شنبه، ۲۴ جوزا همچنین فیصله کرده است که سه میلیون پاسپورت جدید برای توزیع به شهروندان افغانستان چاپ شود.

در گزارش باختر آمده که کابینه این گروه در مورد «استفادۀ اصولی از سالون‌های VIP میدان‌های هوایی» و «رفع مشکلات کارگران افغان در کشورهای خارجی» نیز گفتگو کرده است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید