دیده‌بان حقوق بشر: دگرباشان جنسی در افغانستان با آینده تلخی روبرو هستند

۱۴۰۱/۳/۲۵

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارش تازه‌ای به بررسی وضعیت دگرباشان جنسی در افغانستان و شماری دیگر از کشورهای جهان پرداخته است. به گفته این نهاد دگرباشان جنسی پس از ورود طالبان به کابل مجبور شده‌اند از سرزمین‌‌شان فرار کنند و آن‌هایی که در کشور مانده‌اند با آینده تلخی روبرو هستند.

این گزارش توسط گریم رید، رییس بخش دگرباشان دیده‌بان حقوق بشر نوشته شده و روز سه‌شنبه، ۲۴ جوزا در ویب‌سایت این سازمان منتشر شده است.

گریم رید در این گزارش نوشته است دگرباشان جنسی اهل افغانستان که به کشورهای همسایه رفته‌اند، در شرایط ناامنی به سر می‌برند. زیرا در این کشورها نیز روابط دگرباشان غیرقانونی دانسته می‌شود.

آقای گریم می‌گوید که دگرباشان جنسی اهل افغانستان پیش از به قدرت رسیدن طالبان نیز با "خشونت" و "تبعیض جنسی" ناآشنا نبودند.

دیده‌بان حقوق بشر پیش از این نیز در گزارشی نوشته بود که اندکی قبل از ورود طالبان در ماه آگست ۲۰۲۱، یک قاضی طالبان اعلام کرد که هم‌جنس‌گرایان باید به "اعدام" محکوم شوند.

قاضی طالبان در آن زمان به روزنامه بیلد جرمنی گفته بود: "برای دگرباشان جنسی، فقط دو مجازات وجود دارد: یا سنگسار شوند و یا دیوار بالای‌شان تخریب شود."

دگرباشان جنسی افغان قبل از به قدرت رسیدن طالبان نیز به خاطر گرایش‌های جنسی و یا هویت جنسی‌شان با خشونت‌ها و بدرفتاری مواجه بودند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که شمار زیادی از افراد دگرباش و ترنس‌جندر خشونت‌های جنسی، ازدواج در کودکی، ازدواج اجباری، خشونت‌های فیزیکی از سوی خانواده‌های خود و جامعه را تجربه کرده‌اند.

برخی از آنان از به خاطر آزار و اذیت سیستماتیک از رفتن به مکتب بازمانده‌اند و منزوی شده‌اند.

دگرباشان جنسی در مصاحبه‌شان با دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند آن‌ها با موارد باج‌گیری و تجاوز گروهی نیز روبرو شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید