بلینکن می‌گوید «مطمئن» است که اوکراین روسیه را شکست خواهد داد

۱۴۰۱/۳/۲۵

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید که «متقاعد و مطمئن» شده است که اوکراین در نهایت روسیه را شکست خواهد داد.

او گفت که روس‌ها برای «هوا و هوس ولادیمیر پوتین» می‌جنگند در حالی که اوکراینی‌ها برای «سرزمین، آینده و آزادی‌شان» می‌جنگند.

بلینکن روز سه‌شنبه در مصاحبه با تلویزیون پی‌بی‌اس امریکا اظهار داشت که تا کنون موازنه جنگ به نفع روسیه تغییر نکرده است. او گفت اوکراین در جریان درگیری‌های شدید در منطقه دونباس «تلفات قابل توجهی» را متحمل شده است، اما «حاکمیت خود را حفظ خواهد کرد.»

بلینکن گفت مشخص نیست که روس‌ها جز برای پیشبرد «هوا و هوس ولادیمیر پوتین» به چه هدفی می‌جنگند، اما اوکراینی‌ها «برای کشورشان می‌جنگند، برای آینده‌شان می‌جنگند و برای آزادی خود می‌جنگند.»

او در ادامه افزود: «بنابراین من متقاعد و مطمئن هستم که در پایان روز، استقلال اوکراین، حاکمیت اوکراین پیروز خواهد شد.»

بلینکن گفت که «تلفات وحشتناک» در اوکراین «نتیجه تجاوز روسیه» بوده و تا پایان جنگ ادامه خواهد داشت. او از ابراز نظر مستقیم در مورد این که ممکن اوکراین برای پایان جنگ نیاز به دادن امتیازات ارضی به روسیه داشته باشد، خودداری کرد.

بلینکن گفت: «آینده اوکراین به اوکراینی‌ها بستگی دارد. این به مردم اوکراین بستگی دارد و در نهایت توسط دولت منتخب دموکراتیک آن، از جمله رئیس‌جمهور زلنسکی تصمیم گرفته خواهد شد.»

یک نظرسنجی که ماه گذشته توسط مؤسسه بین‌المللی جامعه‌شناسی کی‌یف منتشر شد، نشان داد که ۸۲ درصد از اوکراینی‌ها با واگذاری خاک اوکراین به روسیه تحت هر شرایطی برای تضمین توافق صلح مخالف هستند.

زلنسکی روز سه‌شنبه از کشورهای غربی خواست تا کمک‌های بیشتری را ارائه کنند و گفت که ارتش اوکراین سخت تلاش می‌کند تا دونباس را حفظ کند. به گفته او علاوه بر سورودونتسک، «تلفات دردناکی در منطقه خارکف» نیز وجود داشته است.

موفقیت نظامی روسیه در دونباس، برخی از تحلیلگران را به این نتیجه رسانده که جنگ به نفع کرملین شده است. با این حال، یک مقام ارشد سازمان اطلاعات دفاعی ایالات متحده روز چهارشنبه به نیوزویک گفت که احتمال دارد اوکراین در نهایت با «تفوق» ظاهر شود.

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید