روزنامه گلوب ‌اند ‌میل: تجارت تریاک در زیر سلطه طالبان شگوفا شده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۳/۲۷

روزنامه گلوب اند میل در گزارشی می‌گوید که فرماندهان طالبان دهها تُن تریاک و انواع دیگر موادمخدر را ذخیره کرده و برخی از کارخانه‌های تولید تریاک فعال اند.

به گزارش این روزنامه کانادایی از افغانستان، حالا تجارت مواد مخدر در ولایاتی مانند هلمند، در دست قوماندانان طالب است.

با این که رهبر طالبان در فرمانی کشت و تولید تریاک را منع کرده است اما این روزنامه گزارش می‌دهد که طالبان و افراد نزدیک به آنان، قبل از اجرای این فرمان، ده‌ها تُن تریاک را ذخیره کردند.

احمد آغا، کشاورزی که سابق کوکنار کشت می‌کرد، در هلمند به این روزنامه گفت: «حالا بازار خرید و فروش تریاک به دست قوماندان‌های طالب است.»

بر بنیاد آمار دفتر موادمخدر و جرایم سازمان ملل، افغانستان بزرگترین تولیدکننده تریاک جهان است که از آن هیروئین و متامفتامین به دست می‌آید. ارزش مالی موادمخدر در افغانستان، ۲.۷ میلیارد دالر یا بیش از ۱۰ درصد درآمد ملی کشور تخمین شده است.

گلوب ‌اند ‌میل می‌نویسد که ممنوعیت کوکنار در افغانستان قیمت تریاک را افزایش داده است که به این علت، تجارت تریاک و دیگر مواد مخدر در افغانستان رونق یافته است.

یک تاجر تریاک به این روزنامه گفت: «طالبان جلو خرید و فروش تریاک را گرفته نمی‌توانند. بازار مثل سابق گرم است، اما داد و گرفت در مناطق دور دست و به طور مخفی انجام می‌شود.»

او مدعی است که قوماندانان بزرگ طالب به آنها گفته اند که به خرید و فروش تریاک مانند گذشته ادامه دهند. زیرا، این «قوماندانان در این تجارت شریک اند و دست شان در کاسه قاچاقبران کلان است.»

محمد خان، یک تاجر بزرگ تریاک به این روزنامه گفت که برخی از کارخانه‌های تولید تریاک «مخفیانه» فعال اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
برخلاف احتمال

رادیو

پادکست‌ها