معاون نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان معرفی شد

۱۴۰۱/۳/۲۷

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مارک پوتزل آلمانی را به جای مته نودسن، دیپلومات دنمارکی، معاون نماینده ویژه خود در افغانستان تعیین کرد.

آقای پوتزل در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ سفیر آلمان در کابل بود و از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ویژه آن کشور در افغانستان کار کرده بود.

هنوز مشخص نیست که چه وقت آقای پوتزل ماموریت‌ خود را در افغانستان شروع خواهد کرد.

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل گفته که این دیپلومات آلمانی به عنوان مسئول نمایندگی سیاسی این سازمان در افغانستان کار خواهد کرد.

معاون نماینده سازمان ملل در حالی معرفی شده است که دبرا لاینز به تازگی ماموریت خود را به عنوان نماینده این سازمان در افغانستان پایان داد.

خانم لاینز در سال ۲۰۲۰ به این سمت گماشته شده بود و هنوز جانشینی او معرفی نشده است.

آقای پوتزل در حالی قرار است که ماموریت جدیدی خود را در افغانستان شروع کند که به‌دنبال سقوط این کشور به‌دست طالبان، تحریم‌های بین‌المللی، مسدود شدن دارایی‌های افغانستان در بانک‌های خارجی و قطع کمک‌های انکشافی به این کشور، به یکی از بزرگترین بحران‌های انسانی در افغانستان دامن زده است.

در اعلامیه سازمان ملل آمده است که معاون نمایند جدید این سازمان ۲۷ سال تجربه انجام ماموریت دیپلوماتیک در سطح بین‌المللی دارد.

آقای پوتزل دارای مدرک کارشناسی ارشد مطالعات زبان و ادبیات فارسی و انگلیسی از دانشگاه هومبولت برلین و دانشگاه دوشنبه در تاجیکستان است.

گفته شده که آقای پوتزل به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فارسی تسلط دارد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید