پاکستان، ایران و چین برای کمک به زلزله‌زدگان افغانستان اعلام آمادگی کردند

۱۴۰۱/۴/۱

دولت‌های پاکستان، ایران و چین با ارسال پیام‌های جداگانه آمادگی خود را برای کمک به زلزله‌زدگان افغانستان اعلام کردند.

سخنگویان ارتش پاکستان، وزارت خارجه ایران و وزارت خارجه چین در پیام‌های جداگانه اعلام کردند که کشورهای‌شان آماده است به آسیب‌دیدگان زلزله افغانستان کمک کنند.

زلزله شدیدی اوایل بامداد روز چهارشنبه، اول سرطان بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را تکان داد.

مولوی شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی طالبان در یک نشست خبری در کابل گفت که آمار جان‌باختگان زلزله در چند ولایت افغانستان به ۹۲۰ نفر و رقم زخمیان به ۶۱۰ نفر می‌رسد.

هنوز آماری از سوی منابع مستقل و موسسات بین‌المللی منتشر نشده است.

منابع مردمی به افغانستان اینترنشنال می‌گویند هنوز شماری از افراد زیر آوار گیر مانده‌اند.

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای نوشته است: «سخنگوی وزارت امور خارجه در پی حادثه تلخ و اندوه‌بار زلزله در جنوب شرق افغانستان که به جان باختن و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم شریف افغانستان و همچنین خسارات مادی منجر شد، مراتب تأسف و اندوه فراوان دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران به ملت دوست و برادر افغانستان را اعلام کرد.»

آقای خطیب‌زاده همچنین از آمادگی ایران برای هر گونه کمک به زلزله‌زدگان خبر داده است.

در بیانیه ارتش پاکستان هم آمده است که روسای ارتش این کشور «عمیق‌ترین تسلیت خود را در مورد از دست دادن غم‌انگیز جان‌های گران‌بها و خسارات وارده به زیرساخت‌ها در اثر زلزله و سیلاب‌ها در مناطق مختلف افغانستان ابراز می‌دارد. نیروهای ارتش پاکستان آماده ارائه تمامی کمک‌های بشردوستانه ممکن به مردم افغانستان هستند.»

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: «افغانستان یک کشور همسایه و دوست است. ما آماده ارائه کمک‌های بشردوستانه اضطراری مطابق به نیازهای افغانستان هستیم.»