نصیراحمد فایق: برای جلوگیری از جنگ، سازمان ملل زمینه گفتگوی طالبان و مخالفان را فراهم کند

۱۴۰۱/۴/۳

نصیراحمد فایق، نماینده افغانستان در سازمان ملل از این سازمان درخواست کرد که زمینه یک گفتگوی ملی در افغانستان را فراهم کند.

فایق گفت سازمان ملل می‌تواند با برگزاری گفتگویی با شرکت نمایندگان طالبان، گروه‌های مخالف و کشورهای منطقه و جهان از برگشت افغانستان به جنگ جلوگیری کند.

فایق این درخواست را در بیانیه‌ای مطرح کرده است که روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل ایراد کرده است.

در این بیانیه آمده است که "هنوز هم امید و فرصت وجود دارد تا بر چالش‌ها پیروز و از منزوی شدن افغانستان و تبدیل شدن آن به پناه‌گاه تروریستان و برگشت دوباره به جنگ جلوگیری شود."

به گفته او "برای رسیدن به این هدف، نخست ضرورت آغاز یک گفتمان ملی میان افغان‌هاست."

آقای فایق در عین حال گفته مردم افغانستان از جنگ خسته و بیزار اند و جنگ راه حل نیست.

او افزوده است که با گفتمان ملی افغان‌ها می‌توانند روی مسایلی مانند حقوق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی‌، نوع حکومت، حفظ دستاوردهای ۲۰ سال گذشته و تعدیل قانون اساسی توافق کنند.

پیش از این حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان به طالبان پیشنهاد داده بود تا لویه‌جرگه‌ای را برای گفتگو درباره مسایل کلان افغانستان برگزار کنند.

طالبان نیز چند بار از قصدشان برای برگزاری نشستی به نام "مجمع افغان‌ها" سخن گفته‌اند.

سیاسیون مخالف طالبان در خارج از کشور برگزاری "مجمع افغان‌ها" را "نیرنگ" و "بازی" این گروه خواندند و گفتند در این نشست شرکت نخواهند کرد.

نصیراحمد فایق به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت "اگر افغانستان ترک شود" پیشرفت‌های ۲۰ سال گذشته کاملا تلف خواهند شد.

او توضیح داد که با وجود درخواست افغان‌ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومتی فراگیر، احترام به حقوق زنان و اقلیت‌ها، طالبان انعطاف نشان نداده‌اند.

به گفته فایق طالبان برای تقویت انحصار حاکمیت تنها مردان و افراد وابسته به این گروه با ایدیولوژی مذهبی در موسسات دولتی تلاش کرده و سرمایه‌های بشری افغانستان به شمول زنان را به گونه سیستماتیک حذف کرده‌اند.

فایق با اشاره به سیاست‌های طالبان درباره مسدود کردن مکاتب دخترانه، محدود کردن حقوق مردم، حجاب اجباری، محدودیت آزادی بیان، شکنجه، مجازات، کشتار و کوچ اجباری خطاب به اعضای شورای امنیت گفته است: "تصور کنید زندگی چگونه خواهد بود اگر آزادی‌ و حقوق بشر از شما گرفته شود."

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید