"حمدالله به‌جای هبت‌الله"؛ تلاش طالبان برای اینکه نشان دهند رهبرشان زنده است

۱۴۰۱/۴/۶

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با بازنشر یک ویدیوی طالبان می‌گوید آنها می‌خواهند مردی به نام ملاحمدالله را به جای هبت‌الله آخندزاده جا بزنند.

رحمت‌الله نبیل می‌گوید این مرد همان است که در عید فطر پشت به مردم سخنرانی کرد و پارسال در نقش رهبر طالبان در مدرسه حکیمیه قندهار ظاهر شد

به گفته رئیس اسبق امنیت ملی افغانستان،‌ ممکن است همین فرد به اسم ملا هبت‌الله در مجلس علمای طالبان که به جای لویه‌جرگه دایر خواهد شد، ظاهر شود.

از ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، فقط یک عکس قدیمی نشر شده و این گروه با گذشت بیش از ۱۰ ماه تسلط بر افغانستان، هنوز نتوانسته زنده بودن او را ثابت کند.

گروه طالبان هر از چندی به نام ملا هبت‌الله فرمان‌هایی صادر می‌کند.

در اوایل سیاست‌های کلی گروه طالبان و معرفی مقام‌های ارشد حکومتی، از جمله اعضای کابینه،‌ به فرمان ملا هبت‌الله آخندزاده نسبت داده می‌شد، اما در این واخر ادعا می‌شود که امور جزیی‌تری مانند اختصاص بودجه برای ساخت یک جاده هم،‌ به فرمان رهبر طالبان انجام شده است.

هفته پیش رسانه‌ها و خبرگزاری‌های تحت کنترل طالبان اعلام کردند که حدود ۳۰ نفر از بازرگانان با رهبر طالبان در قندهار دیدار کرده‌اند.

از این دیدار چند عکس نشر شد که باز هم تصویر و حتی نمایی از حضور ملا هبت‌الله را نشان نمی‌داد.

عکس‌هایی که گروه طالبان از دیدار ادعا شده رهبرشان نشر کردند، ردیفی از مردان را نشان می‌داد که در یک اتاق نسبتاً مجلل نشسته بودند، بدون اینکه دیده شود با چه کسی دیدار می‌کنند.

روز بعد همین افراد درباره آنچه دیدار آن‌ها با ملا هبت‌الله آخندزاده خوانده شده بود، با امیرخان متقی،‌ سرپرست وزارت خارجه طالبان گفتگو کردند.

خبرگزاری باختر و تلویزیون ملی افغانستان که هر دو در کنترل گروه طالبان‌اند، سپس ویدیوهایی از گفتگو با شماری از این مردان نشر کردند که ادعا می‌کردند با ملا هبت‌الله دیدار کرده‌اند.

گروه طالبان در جریان سفر سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله این گروه به مناطق زلزله‌زده پکتیکا هم، ویدیویی نشر کرد که او را در حال مکالمه تلفنی نشان می‌داد. طالبان ادعا می‌کنند که این مکالمه،‌ با ملا هبت‌الله بوده است.

از ملا عمر، نخستین رهبر گروه طالبان در زمان زنده بودن او فقط یک تصویر مبهم وجود داشت که اسکرین شات یک ویدیو نشر شده از مراسمی در قندهار بود.

این گروه در دوره اول حاکمیت خود،‌ بر خلاف این دوره، با انتشار عکس و ویدیوی که چهره جانداران را نشان دهد،‌ میانه خوبی نداشت.

طالبان پس از پذیرش خبر مرگ رهبرشان، ملا اختر منصور را به نام رهبر خود معرفی کردند و عکس او را هم نشر کردند.

پس از کشته شدن ملا اختر منصور در راه بازگشت از ایران به پاکستان، فردی به نام ملا هبت‌الله آخندزاده به نام رهبر جدید طالبان معرفی شد که از آن زمان تاکنون، به جز یک عکس پرتره، تصویر دیگری از او دیده نشده است.

سازمان‌های استخباراتی خارجی احتمال زنده بودن ملا هبت‌الله آخندزاده را بعید می‌دانند، اما گروه طالبان همچنان اصرار دارد که او زنده است و اداره امور این گروه را در دست دارد، بدون اینکه عکس یا ویدیویی از او نشر کند.