آوارگان جنگ بلخاب در بامیان؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی کارزار جمع‌آوری کمک راه‌اندازی کردند

۱۴۰۱/۴/۷

منابع محلی در ولایت بامیان می‌گویند در اثر درگیرهای اخیر در ولسوالی بلخاب، حدود ۱۵۰۰ خانواده به ولسوالی یکاولنگ بامیان پناه آورده‌اند و اکنون در شرایط سختی به سر می‌برند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از آوارگان جنگ بلخاب، کارزار جمع‌آوری کمک راه‌اندازی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، با شروع حمله طالبان به ولسوالی بلخاب، شماری از ساکنان محل به دلیل ترس از جنگ خانه‌های شان را ترک کرده‌اند. برخی از خانواده‌ها به کوه‌ها فرار کرده و شماری هم از ولسوالی بلخاب به مناطق همجوار بیجا شده‌اند.

منابع محلی در بامیان می‌گویند آوارگان جنگ بلخاب اکنون در این ولایت بدون سرپناه، آب و غذا به سر می‌برند.

همزمان، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی طی فراخوانی، کارزار جمع‌آوری کمک به آوارگان جنگ راه‌اندازی کرده‌اند. این کاربران گفته‌اند که آوارگان جنگ بلخاب نیاز به غذا، دوا و سرپناه دارند.

طالبان در روزهای اخیر برای سرکوب مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره تبار و ناراضی خود، هزاران نیروی نظامی به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل اعزام کردند. پس از سه روز جنگ، مقام‌های طالبان گفته اند که این ولسوالی از کنترل نیروهای طرفدار مولوی مهدی خارج شده و جنگ در منطقه به پایان رسیده است.

با این حال، شماری از نهادهای حقوق بشری و مدافعان حقوق بشر از احتمال کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در ولسوالی بلخاب ابراز نگرانی کرده‌اند.

با شروع درگیری‌ها، گزارش‌های مبنی بر قتل غیرنظامیان توسط طالبان در بلخاب، منتشر شد. اما سخنگوی طالبان می‌گوید به کسی "ظلم و ستم نشده" و "تبلیغات درباره تلفات غیرنظامیان در بلخاب حقیقت ندارد".

ذبیح‌الله مجاهد گفت که در بلخاب "مردم در آرامش و امنیت به سر می‌برند."

سازمان عفو بین‌الملل از اعدام صحرایی و آسیب رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل به شدت اظهار نگران کرد.