سازمان ملل برای کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان زلزله افغانستان ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرد

۱۴۰۱/۴/۷

دفتر هماهنگ‌‌کننده‌ کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، برای کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه اخیر در جنوب‌ شرق افغانستان، ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرده است.

به گفته این سازمان، ۳۶۲ هزار نفر در ولایت‌های پکتیکا و خوست آسیب دیده‌اند و این مبلغ برای سه ماه در نظر گرفته شده است.

بر اساس آمار طالبان، حدود هزار نفر در اثر زمین‌لرزه اخیر در ولایت‌های پکتیکا و خوست جان باخته و بیش از یک و نیم هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل تاکید کرده است که این زمین‌لرزه علاوه بر تلفات انسانی، زیرساخت‌ها شامل خانه‌ها، مراکز صحی، مکاتب و شبکه‌های آبرسانی را نیز تخریب کرده و هزاران نفر را متضرر کرده است.

طبق ارزیابی این سازمان، تقریباً ۱۹۰۰ خانه در سراسر ولسوالی‌های گیان و برمل ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیره خوست تخریب شده است.

علاوه بر این، ساختمان هفت مکتب نیز در این دو ولایت تخریب شده است.

پس از وقوع زمین لرزه، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که ۲.۵ میلیون پوند برای حمایت فوری از زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند.

چین نیز مبلغ ۷.۵ میلیون دالر کمک‌های اضطراری بشردوستانه را برای آسیب دیدگان زلزله در ولایت‌های پکتيکا وخوست فراهم می‌کند.

سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه هفتم سرطان گفت که دو هواپیمای چین حامل کمک‌های بشردوستانه این کشور به آسیب دیدگان زلزله اخیر افغانستان، به کابل رسیده است.

اتحادیه اروپا نیز قبلا اعلام کرده بود که یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند.

وزارت خارجه کوریای جنوبی اعلام کرده است که یک میلیون دالر کمک بشردوستانه به قربانیان زلزله در افغانستان ارائه می‌کند.

تاکنون شماری از کشورها مانند ایران، پاکستان، هند و نیز شماری از سازمان‌های بین‌المللی کمک‌های اضطراری به آسیب دیدگان زمین‌لرزه افغانستان ارسال کرده‌اند.

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید