کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کشته شدن مردم ملکی در بلخاب خبر داد

۱۴۰۱/۴/۷

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تایید گزارش‌های تیرباران افراد غیرنظامی در بلخاب می‌گوید که طالبان در جریان حمله به این ولسوالی مردم عادی و اسیران را کشته و باعث آوارگی مردم عادی شدند.

این چهارمین نهاد معتبر حقوق بشری است که به کشتار مردم ملکی در بلخاب اشاره می‌کند.

طالبان کشتار مردم ملکی در بلخاب را رد کرده اند اما کمیسیون حقوق بشر در کنار سازمان عفو بین الملل، دیده‌بان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشرسازمان ملل برای افغانستان گزارش‌های نشر شده از بلخاب را تایید می‌کند.

این کمیسیون که از سوی طالبان لغو گردیده است، در بیانیه‌اش روز سه شنبه نوشت: «گزارش‌ها و شواهد موجود نشان می‌دهد که گروه طالبان، در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، شماری از افراد ملکی را تیر باران کرده، تعدادی از خانه‌های مردم ملکی و بی‌دفاع محل را به آتش کشیده، اسیران و افراد تسلیم‌شده را به‌قتل رسانده اند.»

این سازمان می‌افزاید که حملات هوایی طالبان بر اماکن غیرنظامی باعث آوارگی مردم محلی شده است. همچنان، طالبان «خطوط تیلفونی و انترنت را قطع کرده و راه‌های مواصلاتی بر این ولسوالی را مسدود ساخته است.»

سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از طالبان می‌گویند که با جلوگیری از ورود خبرنگاران و ناظران حقوق بشر مانع از انتشار اطلاعات واقعی در باره حوادث و رفتار این گروه در بلخاب شده است.