مذاکره طالبان و امریکا در مورد ذخایر بانک مرکزی؛ خرم می‌گوید "این پول برای خرج کردن نیست"

۱۴۰۱/۴/۸

کریم خرم، وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ به گزارش واشنگتن پست در مورد گفتگوی نمایندگان طالبان و دولت امریکا درباره استفاده طالبان از ذخایر ارزی مسدودشده بانک مرکزی برای مهار گرسنگی و بحران بشری در افغانستان واکنش نشان داد. آقای خرم با انتشار توییتی می‌گوید این پول برای خرج کردن نیست.

در رشته‌توییتی که کریم خرم روز چهارشنبه، ۸ سرطان منتشر کرده، آمده است در قدم اول غصب ذخایر ارزی افغانستان توسط امریکا یک اقدام غیرقانونی بود و در قدم دوم این پول برای خرج کردن نیست.

آقای خرم پرسیده است که امریکا چگونه در مورد سرمایه یک ملت با کسی مذاکره می‌کنند که آماده نیست او را به رسمیت بشناسد.

واشنگتن پست روز سه‌شنبه به نقل از منابع خود گزارش داد که مقامات ارشد امریکا با طالبان روی ایجاد میکانیزمی کار می‌کنند تا این گروه بتواند برای مهار گرسنگی و بحران بشری در افغانستان از ذخایر ارزی مسدود شده بانک مرکزی افغانستان استفاده کند.

به دنبال انتشار این گزارش، طالبان خبر دادند که هیأتی به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه این گروه برای دیدار با تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان عازم قطر شده است.

نمایندگان طالبان از وزارت مالیه و بانک مرکزی نیز در ترکیب این هیئت شامل هستند.

به نظر می‌رسد که نمایندگان طالبان و تام وست در این دیدار درباره استفاده از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان با همدیگر گفتگو خواهند کرد.