خودکشی ۳ زن در یک شبانه‌روز؛ شهزاد اکبر می‌گوید خودکشی زنان به حادثه هر روزه مبدل شده است

۱۴۰۱/۴/۱۳

رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به گزارشی درباره خودکشی سه زن در یک شبانه‌روز گذشته در ولایت‌های تخار، ارزگان و دایکندی می‌گوید: "خودکشی زنان به حادثه هر روزه بدل شده است."

شهرزاد اکبر می‌گوید در افغانستان زنان برای فرار از خشونت، دست به خودکشی می‌زنند.

رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در توییتی که روز دوشنبه، ۱۳ جوزا منتشر کرده، از افغانستان به عنوان "بزرگترین زندان زنان" یاد کرده که در آن "عدالت وجود ندارد."

این اظهارات در واکنش به گزارش‌ها در مورد سومین مورد خودکشی زنان در جریان ۲۴ ساعت گذشته ابراز شده است.

منابع محلی گزارش داده‌اند که در یک شبانه‌روز گذشته سه زن در ولایت‌های تخار، ارزگان و دایکندی خودکشی کرده‌اند و یک زن دیگر در ولایت هرات "به دست شوهرش کشته شده است."

یک خبرنگار از ولایت تخار در شمال کشور به افغانستان اینترنشنال تأیید کرد که یک دختر جوان یک‌شنبه‌شب، ۱۲ سرطان در ولسوالی کلفگان "به دلیل خشونت خانواده‌گی" به زنده‌گی خود پایان داده است.

این خبرنگار می‌گوید این دختر با خوردن قرص‌های دوا خودش را کشته است.

قاری آغا ولی، سخنگوی قومندانی امنیه طالبان در ولایت ارزگان نیز به افغانستان اینترنشنال تأیید کرد که یک دختر جوان ۱۸ ساله نیز در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان دست به خودکشی زده است.

هرچند قاری آغا ولی ادعا کرده است که این دختر دچار بیماری "میرگی" بوده است، اما منابعی از ولایت ارزگان می‌گویند این دختر جوان "به دلیل ممانعت خانواده‌اش از ازدواج با پسر مورد علاقه او" خودش را کشته است.

یک خبرنگار از ولایت دایکندی نیز گفته است که یک دختر ۱۷ ساله شام روز یکشنبه در ولسوالی کیتی این ولایت با سلاح چره‌ای به زندگی خود پایان داده است.

گزارش‌هایی از "خودکشی" یک زن در ولایت هرات نیز به دست رسیده، اما مقامات طالبان در ولایت هرات می‌گویند این رویداد "یک قتل مرتبط با خشونت خانه‌گی" بوده است.

به گفته مقامات طالبان در هرات یکشنبه‌شب یک زن به دست شوهرش در ناحیه نهم شاروالی به قتل رسیده است.

طالبان می‌گویند شوهر این زن دستگیر شده و تحقیقات افراد این گروه از این مرد جریان دارد.

طالبان در هرات جزئیات بیشتری در این مورد ندادند.

بعد از ورود طالبان به کابل، همزمان با اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه این گروه در برابر زنان آمار خودکشی دختران و زنان در ولایت‌های مختلف کشور به سرعت افزایش یافته است.

روز جمعه، ۱۰ سرطان شماری از شرکت‌کنندگان نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد زنان و دختران افغانستان از افزایش آمار خودکشی زنان و دختران ابراز نگرانی کردند.

شرکت‌کنندگان نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در اظهاراتی وضعیت فعلی زنان افغانستان را رقت‌بار توصیف کردند و گفتند که در هیچ جای دنیا این میزان از زن‌ستیزی و سرکوب زنان که توسط طالبان انجام می‌شود، تجربه نشده است.