پیام عیدی منسوب به رهبر طالبان: ما با امریکا مناسبات "حسنه و قوی" می‌خواهیم

۱۴۰۱/۴/۱۵

سخنگویان طالبان امروز پیامی منسوب به هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان را به مناسبت عید قربان منتشر کردند. در این پیام آمده است«ما به شمول امریکا با تمام جهان در چوکات تعامل و تعهدات متقابل مناسبات دیپلوماتیک، اقتصادی و سیاسی حسنه و قوی می‌خواهیم و آنرا به خیر تمام جهت‌ها می‌دانیم.»

در پیام رهبر طالبان همچنین گفته شده که افغانستان هیچ تهدیدی به کشورهای همسایه و جهان نخواهد بود و کشورها هم نباید در امور افغانستان دخالت کنند.

این در حالیست که به گفته استخبارات امریکا و کشورهای منطقه، داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان حضور فعال دارند.

همین روز گذشته وزارت خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای خبر داد که چند موشک از افغانستان به این کشور اصابت کرده است. در ده ماه گذشته هم به سایر کشورهای همسایه افغانستان حملاتی شد که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

با این حال رهبر طالبان و مقامات این گروه همواره در پیام‌هایی که به مناسبت‌های مختلف منتشر کرده‌اند از تعامل با امریکا و سایر کشورها گفته‌اند.

تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

روزنامه اکسپرس تریبون اخیرا به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد که طالبان به دلیل نقض تعهدات خود به جامعه جهانی، به‌ ویژه آموزش دختران، فرصت به‌رسمیت شناخته شدن را از دست داده است.

با این حال طالبان همچنان بر مواضع خود پافشاری دارند و تاکنون هیچ تصمیمی برای بازگشایی مکاتب دخترانه گرفته نشده است.

طالبان معتقدند که مردم افغانستان باید "اصلاح" شوند.

در پیام رهبر طالبان به مناسبت عید قربان آمده است که "وظیفه اصلاح مردم و آگاهی آنان از دین" به علما سپرده شده است.

این اظهارات در حالی بیان شده که طالبان هفته گذشته گفتند نشستی با حضور بیش از ۳۵۰۰ تن از علما را برگزار کردند و همه آنان هم با هبت‌الله آخندزاده تجدید بیعت کرده‌اند.

این نشست به مدت سه روز از پنجشنبه ۹ سرطان تا شنبه ۱۱ سرطان برگزار شده بود.

در قطعنامه پایانی این نشست هشدار داده شد که مخالفت با طالبان بغاوت است و دفع آن بر مردم و نظام واجب.

در پیام رهبر طالبان به مناسبت عید از علما خواسته شده تا «در راستای اصلاح و تنویر اذهان مردم از طریق مساجد، مجالس و رسانه‌ها تلاش به خرج دهند.»

او گفته است «هر ملت و کشور زمانی زمانی طعم عزت و امنیت واقعی و رفاه را می‌چشد که در آن بغاوت و سرکشی از الله تعالی وجود نداشته باشد، بناً وظیفه اصلاح مردم و آگاهی آنان از دین به علما سپرده شده است.»

تاکنون هیچ تصویری از رهبر طالبان منتشر نشده و بسیاری از مردم و مقامات پیشین افغانستان در مورد زنده بودن او شک و تردید دارند.

در پیام منسوب به آخندزاده بر آموزش دین بیش از همه تاکید شده و گفته شده علما باید در راستای آموزش دین با این گروه همکاری نمایند.

کابینه طالبان چندی پیش تصویب کرد تا در تمامی ولسوالی‌های افغانستان ۳ تا ۱۰ مدرسه دینی ایجاد شود.

رهبر طالبان همچنین با بیان اینکه حکومت طالبان در پرتو اصول اسلامی و شریعت متعهد به آزادی بیان است، تلویحا به خبرنگاران هشدار داده که این نکات را در نظر بگیرند و به فعالیت‌های خود ادامه دهند.