خبرگزاری رویترز: هند تحریم‌های کشورهای غربی بر نفت روسیه را بی‌اثر کرده است

۱۴۰۱/۴/۱۷

رویترز در گزارشی می‌گوید که خرید نفت روسیه از سوی هند، تحریم های غرب بر نفت این کشور را بی‌اثر کرده است.

هند واردات نفت روسیه را از ۳۳ هزار بشکه در روز به ۲۷۷ هزار بشکه افزایش داده است.

پس از چین، هند بیش از هر کشور دیگری کاهش تقاضای نفت روسیه از جاهای دیگر را جبران کرده است.

بر اساس گزارش رویترز هند در ما می روزانه ۸۱۹۰۰۰ بشکه و در ماه اپریل روزانه ۲۷۷۰۰۰ بشکه نفت از روسیه وارد کرده است در حالی که این رقم در عین زمان در سال گذشته به ۳۳۰۰۰ بشکه در روز می رسید.

یک مقام دولت هند گفته است که دهلی قصد دارد به واردات نفت روسیه ادامه دهد.

روسیه در حال حاضر دومین تامین کننده بزرگ نفت هند و جایگزین عربستان سعودی است، در حالی که عراق همچنان بزرگترین تامین کننده نفت این کشور است.

یک مقام دولت هند به رویترز گفت که دهلی قصد دارد به خرید نفت روسیه که با تخفیف قابل ملاحظه عرضه می‌شود، ادامه دهد. او گفت: «اگر هند خرید نفت از روسیه را متوقف کند، کل جهان به دنبال همان نفت باقیمانده خواهد بود و این باعث افزایش بیشتر قیمت نفت خواهد شد.»

مقامات دولتی و پالایشگاهی نفت هند دلیل اصلی خرید نفت روسیه توسط هند را تجاری دانسته اند.

هند و چین، خریداران نفت روسیه

پس از چین، هند بیش از هر کشور دیگری برای جبران کاهش تقاضای نفت روسیه از جاهای دیگر، تلاش‌های غرب برای منزوی کردن مسکو را تضعیف کرده است.

رابین میلز، مدیر اجرایی یک شرکت مشاوره نفتی می‌گوید: «هند این نگرش را دارد که اگر چین در حال خرید است، چرا ما این کار را نکنیم؟»

به گفته او، زمانی که چین به خرید نفت ایران ادامه داد و هند آن را متوقف کرد، اکنون هند نمی‌خواهد دوباره در همان موقعیت قرار گیرد.

در حالی که دولت نارندرا مودی برای روابط خوب با واشنگتن و غرب ارزش قائل است، مقامات هندی می گویند نیازهای داخلی در اولویت هستند و استدلال می‌کنند که روسیه دوست بهتری نسبت به ایالات متحده در همکاری‌های انرژی بوده است.

واکنش امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، واکنش هند به سیاست انرژی در قبال بحران اوکراین را «تا حدودی متزلزل» توصیف کرد.

اما ماه گذشته، سوبرهمانیام جی شنکر، وزیر امور خارجه هند در کنفرانسی این سوال را مطرح کرد: «چرا پول و سرمایه هند به عنوان تامین مالی جنگ (در اوکراین) تلقی می شود، در حالی که اروپا نیز از روسیه گاز می خرد؟»

وی با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه نفت خام ایران و ونزویلا، گفت: آنها (اروپا و امریکا) هر منبع نفتی دیگری را که در اختیار داشته ایم محدود کرده اند.»

او با دفاع از خرید نفت روسیه، گفت که این تصمیم «بهترین گزینه برای مردم» هند است.