خروج "شرم‌آور" از افغانستان؛ جو بایدن می‌گوید خاورمیانه امن‌تر و با ثبات‌تر شده است

۱۴۰۱/۴/۱۹

جو بایدن با انتشار مقاله‌ای در واشنگتن‌پست ادعا کرده که خاورمیانه از زمانی که او ریاست‌جمهوری امریکا را به دست گرفت، با ثبات‌تر و امن‌تر شده است.

منتقدان او اما خروج آشفته نیروهای امریکایی از افغانستان را که باعث شد طالبان به قدرت بازگردند، ماجرایی "شرم‌آور" خوانده‌اند.

کی‌ تی مک فارلند، معاون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به فاکس‌نیوز گفت که "خروج شرم‌آور" امریکا از افغانستان نقطه عطف امریکا در جهان است. او افزود: "از آن زمان به بعد، دوستان ما دیگر به ما اعتماد نمی‌کنند و دشمنان ما دیگر از ما نمی‌ترسند."

رئیس‌جمهور امریکا یک هفته قبل از سفرش به عربستان سعودی در مقاله‌ای که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرده است، مدعی شد که "خاورمیانه‌ای که من از آن بازدید خواهم کرد با ثبات‌تر و امن‌تر از خاورمیانه‌ای است که دولتم ۱۸ ماه پیش به ارث برده بود."

جو بایدن در این مقاله می‌گوید یک ماه زودتر از ورود او به کاخ سفید، سفارت امریکا در بغداد هدف حملات راکتی قرار گرفت و یورش به سربازان و دیپلومات‌های امریکا چهار برابر افزایش یافته بود.

بایدن تأکید کرده است که خلف او دونالد ترامپ بارها دستور پرواز بمب افکن‌های بی-۵۲ امریکا به منطقه را داده بود اما این اقدامات مفید واقع نشد.

مک فارلند اما می‌گوید بایدن خاورمیانه‌ای را به ارث برد که به تازه‌گی قرارداد صلح تاریخی بین اسرائیل و ملت‌های عرب سنی به پایان رسیده بود و ایران به دلیل تحریم‌ها و پایین بودن قیمت نفت از نظر اقتصادی ویران شد.

جو بایدن در این مقاله می‌افزاید که در عراق، ما به ماموریت مبارزه امریکا پایان دادیم و نیز یورش‌های تحت حمایت ایران در مقایسه با دو سال گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور امریکا تاکید کرده است که در نتیجه اقدمات دولت او، یمن در ماه‌های اخیر وضعیت صلح‌آمیزی را طی هفت سال گذشته سپری کرده است.

رئیس‌جمهور امریکا با اشاره به انتقادها نسبت به سفر خود به عربستان سعودی، افزود که در این سفر، خدمات میلیون‌ها نفری که در منطقه خدمت کردند و فداکاری‌های ۷۰۵۴ نفری را که از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در درگیری‌های خاور میانه و افغانستان جان خود را از دست داده‌اند، در نظر خواهد گرفت.

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید