شرکت چینی تولید کننده برق در پاکستان تهدید به قطع واردات زغال سنگ از افغانستان کرده است

۱۴۰۱/۴/۲۰

همزمان با افزایش نرخ برق در پاکستان، هوانینگ، شرکت چینی تولیدکننده برق در پاکستان تهدید کرده است که در واکنش به افزایش نرخ زغال سنگ توسط طالبان، واردات زغال را از افغانستان متوقف می‌کند.

از نظر این شرکت، بهای بالای زغال افغانستان معضل نرخ بلند برق در پاکستان را بدتر می‌کند.

به گزارش سایت بیزنیس رکوردر، شرکت هوانینگ شن دونگ رویی که مسئولیت تولید نیروگاه برق زغالی ساهیوال در پنجاب را در دست دارد، در نامه‌ای به سازمان ملی برق پاکستان نوشته است که افزایش نرخ زغال وارداتی از افغانستان باعث می‌شود که برق ارزان برای پاکستان تولید نتواند.

حکومت طالبان اخیراً قیمت زغال صادراتی را ۳۰ درصد افزایش داد که حالا قیمت ۱ تن زغال افغانستان از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر افزایش یافته است. این تصمیم هزینه تولید برق را در پاکستان بالا برده است.

شرکت هوانینگ شن دونگ رویی از سازمان برق پاکستان خواسته است تا نرخ زغال وارداتی را از افغانستان در هفته‌های آینده کاهش بخشد.

در خواست شرکت هوانینگ در حالی صورت می‌گیرد که پاکستان با مشکل کمبود و قطعی برق رو به روست. افزایش جهانی نرخ نفت و کاهش ارزش روپیه پاکستانی در برابر دالر، مشکل کمبود برق و مواد سوختی را در پاکستان بدتر ساخته است.

حکومت پاکستان زیر فشار بحران کمبود انرژی، فعالیت شرکت‌ها و کارخانه‌های تجاری و تولیدی را به ۵ روز در هفته محدود کرده است.