دیده‌بان حقوق بشر: دولت ایران با بازداشت منتقدان خود، دور جدیدی از سرکوب را آغاز کرده است

۱۴۰۱/۴/۲۱

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید دولت ایران با بازداشت منتقدان سرشناس خود، دور جدیدی از سرکوب مخالفت مسالمت‌آمیز را آغاز کرده است.

در روزهای گذشته جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد که در سینمای ایران کارگردان‌های مشهوری هستند و مصطفی تاج‌زاده، منتقد اصلاح‌طلب بازداشت شده‌اند.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: "حکومت ایران از رسیدگی به چندین چالش بسیار جدی که ایران با آن‌ها مواجه است، ناتوان است یا تمایلی به رسیدگی به آن‌ها ندارند. به این دلیل به رفتار سرکوبگرانه و دستگیری منتقدان محبوب بازگشته است."

خانم سپهری‌فر می‌گوید: "هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم که دستگیری‌های اخیر چیزی جز حرکتی با هدف بازدارندگی از عصبانیت مردمی از ناکامی‌های گسترده دولتی است."

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده در حساب اینستاگرامش نوشته است که مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همسرش را در ساعت یازده و نیم شب شنبه از منزلش دستگیر کردند.

خبرگزاری فارس که به دستگاه‌های امنیتی ایران نزدیک است، روز شنبه خبر داد که تاج‌زاده، معاون سابق وزیر داخله این کشور به اتهام "اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور" و "نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی" دستگیر شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو کارگردان مشهور سینمای ایران را متهم کرده است که برای بیانیه‌ای امضا جمع‌آوری کرده‌اند که برای پشتیبانی از اعتراضات مردمی صادر شده بود.

در دوم جوزا ساختمانی در شهر آبادان در ولایت خوزستان فرو پاشید و منجر به جان باختن دستکم ۴۰ نفر شد.

به دنبال فروپاشی این ساختمان، اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران به راه افتاد و بیانیه‌ای از آدرس سینماگران ایران نشر شد که خواهان پاسخگویی نهادهای در مورد فروپاشی این ساختمان شده بود.

محمد رسول‌اف، منتقد صریح و فیلمساز ایرانی است که بارها برنده جوایز متعدد جهانی شده است.

دولت ایران بارها او را به خاطر کارهای سینمایی‌اش تحت پیگرد قرار داده‌ است.

آخرین بار در سال ۲۰۲۰ دادگاهی او را به خاطر محتوای فیلم‌هایش به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان و دو سال ممنوعیت از ساخت فیلم محکوم کرده بود.

روز دوشنبه، ۲۰ سرطان خبرگزاری مهر، متعلق به دولت ایران خبر داد که جعفر پناهی، یک کارگردان برجسته دیگر، بعد از آنکه به دادستانی تهران برای دریافت معلومات در مورد بازداشت رسول‌اف مراجعه کرده بود، دستگیر شده است.

دستگیری‌های اخیر بخشی از سرکوبی هستند که از ماه جوزا و همزمان با بدتر شدن شرایط اقتصادی و بن‌بست ظاهری در احیای توافق هسته‌ای جامعه بین‌المللی با ایران، متوجه مخالفت مسالمت‌آمیز شده است.

مقامات ایران بیش از ۱۲ فعال، از جمله نرگس محمدی، سعید مدنی، کیوان صمیمی، محمد حبیبی، و رضا شهابی را دستگیر و محاکمه کرده‌ و به زندان بازگردانده‌اند.

تنها در ۹ روز اول ماه سرطان، مقامات ایران چندین روزنامه‌نگار و فعال از جمله ویدا ربانی، احمد رضا حائری، امیر سالار داودی، و مسعود باستانی را دستگیر، محکوم، یا احضار کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید مقامات ایران باید سرکوب علیه مخالفت را پایان دهند و افرادی را که بخاطر فعالیت مسالمت‌آمیز و انتقاد از حکومت بازداشت‌شده‌اند، آزاد کند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
روسیه گردی با چهار چرخ
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید