گزارش روزنامه جاپانی از نگرانی اسلام‌آباد؛ طالبان زغال‌سنگ را به "نرخ بین‌المللی" می‌فروشد

۱۴۰۱/۴/۲۱

نیکی آسیا گزارش داده که وزارت معادن و پترولیم طالبان می‌خواهد زغال‌سنگ افغانستان را به نرخ بین‌المللی صادر کند که در بازارهای جهانی ۳۵۰ دالر در هر تن است.

به نوشته این روزنامه جاپانی، این تصمیم، پاکستان،‌ متحد دیرینه طالبان را که به فکر تهیه زغال‌سنگ ارزان است، نگران کرده است.

طالبان اخیرا قیمت زغال سنگ صادراتی به پاکستان را از ۹۰ دالر در هر تن به ۲۰۰ دالر رسانده است.

روزنامه نیکی آسیا در گزارش خود نوشته است که طالبان با افزایش بهای زغال سنگ حکومت پاکستان را که به‌دنبال کاستن از بحران انرژی از طریق واردات زغال ارزان از افغانستان بوده، ناراحت کرده است.

اسلام آباد که تا حدودی به دلیل کمبود ذخایر ارز خارجی برای واردات زغال سنگ یا گاز برای نیروگاه‌های خود با کمبود شدید انرژی مواجه است، اخیراً اعلام کرد که قصد دارد به جای دالر، زغال سنگ را از افغانستان به روپیه پاکستان وارد کند.

به این ترتیب، این کشور امیدوار بود که وابستگی خود را به زغال سنگ گرانتر افریقای جنوبی کاهش دهد.

پاکستان حدود ۷۰ درصد زغال سنگ خود را از افریقای جنوبی وارد می‌کند. با این حال، در چند ماه گذشته به‌دلیل افزایش شدید قیمت زغال سنگ، نتوانسته است این کار را انجام دهد.

به گزارش این روزنامه جاپانی، پس از آنکه شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که واردات زغال سنگ از افغانستان سالانه باعث صرفه‌جویی بیش از ۲.۲ میلیارد دالر می‌شود، طالبان به سرعت عوارض گمرکی را ۳۰ درصد تعیین کردند و قیمت‌ را از ۹۰ دالر در هر تن به ۲۰۰ دالر رساندند.

افزایش بهای زغال سنگ

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم طالبان به روزنامه نیکی آسیا گفته که قیمت یک تن زغال سنگ در بازارهای جهانی حدود ۳۵۰ دالر است و این گروه به‌دنبال بهره‌برداری از این معادن با نرخ بین‌المللی است.

او افزوده که وزارت معادن افغانستان ۸۰ میدان زغال سنگ را در سراسر کشور بررسی کرده که از میان آنها ۱۷میدان فعال بوده است.

به گفته او شرکت‌های محلی از این ۱۷میدان نزدیک به ده هزار تن زغال استخراج می‌کنند.

با این حال، سخنگوی این وزارت گفته که طالبان برای صادرات زغال سنگ افغانستان هنوز با هیچ کشوری قرارداد نبسته است.

در ماه مارچ و همزمان با تشدید حملات روسیه در اوکراین، قیمت زغال سنگ در بازار بین‌المللی به ۴۲۵ دالر در هر تن رسید.

حالا به نظر می‌رسد که طالبان با استفاده از این فرصت برای کاهش صدمات تحریم‌های بین‌المللی و مسدود ماندن میلیاردها دالر پول افغانستان در بانک‌های خارج استفاده کند.

به تازگی مجله فارن پالیسی گزارشی از رقابت درون گروهی طالبان بر سر کنترل معادن افغانستان به‌خصوص زغال سنگ منتشر کرده است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید