سوئیس ۲.۲ میلیون دالر به صندوق کمک‌های بشردوستانه افغانستان کمک کرد

۱۴۰۱/۴/۲۲

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) از کمک ۲.۲ میلیون دالری سوئیس به صندوق کمک‌های بشردوستانه افغانستان خبر داد.

به گفته این نهاد، سوئیس از سال ۲۰۱۶ تقریباً ۱۲ میلیون دالر از طریق صندوق کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان کمک کرده است.

اوچا روز چهارشنبه ۲۲ سرطان با نشر توییتی از تخصیص این کمک برای حمایت از مردم فقیر افغانستان قدردانی کرد و نوشت که این حمایت نجات جان میلیون ها افغان را در زمان حساسی امکان پذیر می‌کند.

سازمان ملل متحد این کمک‌ها را برای جلوگیری از فاجعه انسانی و اقتصادی و نجات جان مردم در افغانستان حیاتی دانسته و متعهد شده است که به تلاش‌های خود برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق مختلف افغانستان ادامه دهد.

بر اساس برنامه جهانی غذا، از زمانی که طالبان کنترل دولت را به دست گرفتند، نیمی از جمعیت افغانستان گرسنگی را تجربه کرده‌اند.

کمک‌های بین المللی پس از استقرار مجدد طالبان در افغانستان به میزان قابل توجهی کاهش یافت و بودجه بانک جهانی برای توسعه به شدت محدود شد.

بسیاری از کمک‌کنندگان بین‌المللی بلافاصله بیشتر کمک‌های مالی را که بیش از ۷۰ درصد از هزینه‌های دولت را تشکیل می داد، به حالت تعلیق درآوردند.

علاوه بر این، حدود ۹ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان مسدود شد که منجر به یک بحران مالی حاد برای بخش بانکی در کشور و برای خانواده‌ها در سراسر افغانستان شد.