نامه فعالان مدنی به رهبران جهان: برای بازگشایی مکاتب باید فشار دیپلماتیک بر طالبان باشد

۱۴۰۱/۴/۲۳

شماری از فعالان مدنی و دادخواهان افغان در نامه‌ای سرگشاده‌ به رهبران جهان از آن‌ها خواسته‌اند تا در سطح بین‌الملل فشارهای دیپلوماتیک بر مقامات طالبان اعمال کنند.

در این نامه آمده است که با تداوم ممنوعیت تحصیل دختران توسط طالبان امیدهای دختران صدمه دیده و از بین می‌روند.

این گروه از رهبران جهانی، متحدان منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی خواسته تا اقدام هماهنگ و جسورانه برای بازشدن مکاتب دخترانه در افغانستان انجام دهند.

مدافعان و دادخواهان افغان برای آموزش دختران از رهبران جهان خواسته است که باید از حقوق دختران افغان طبق تعهدات‌شان حمایت کنند.

دادخواهان برای آموزش دختران در نامه خود گفته‌اند: «اقدامی که ما خواستار آن هستیم بیشتر از یک اعلامیه همبستگی یا یک لحظه سکوت برای محکومیت طالبان است.»

به گفته آن‌ها هر چند این گونه اقدامات با نیت خوب صورت می‌گیرد اما به نظر می‌رسد این امر طالبان را در راستای تامین حقوق زنان و دختران پاسخگو نمی‌سازد.

مدافعان حق آموزش خواستار سه اقدام از سوی رهبران جهان در جلسه بعدی شورای جهانی حقوق بشر در ماه سپتمبر شده‌اند.

آن‌ها از رهبران جهان خواسته‌اند تا با افزایش فشار بر مقامات حاکم در افغانستان جهت رفع ممنوعیت حق تحصیل دختران اطمینان حاصل کنند. این گروه همچنین خواستار اختصاص حمایت مالی فوری نظام آموزشی در افغانستان، تمویل سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای جامعه مدنی و ایجاد میکانیسم‌های جایگزین برای آموزش دختران شده‌اند.

آن‌ها در این نامه از رهبران جهان خواسته‌اند که در کنار مدافعان، عدالت‌خواهان و فعالان حق تحصیل دختران بایستند و از آنان حمایت کنند.

طالبان پس از به قدرت رسیدن دوباره در افغانستان، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکاتب منع کرده‌اند.

اکنون ۳۰۰ روز است که دختران مکاتب متوسطه از تحصیل بازمانده‌اند.

با وجود فشارها و درخواست‌های مکرر جامعه جهانی از طالبان، این گروه به بازگشایی مکاتب دخترانه پاسخ مثبت نداده‌اند.


خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید