مِتا، شرکت مالک فیسبوک اولین گزارش سالانه حقوق بشری خود را منتشر کرد

۱۴۰۱/۴/۲۴

مِتا، شرکت مالک فیسبوک روز پنجشنبه اولین گزارش سالانه حقوق بشری خود را منتشر کرد.

این شرکت پیش از این متهم شده بود که به شکایت‌ها در مورد پخش مطالبی که موجب ترویج خشونت و نفرت در مناطقی مثل هند و میانمار می‌شد، رسیدگی نکرده است.

خبرگزاری رویترز نوشته است گزارش مِتا شکایت‌هایی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را پوشش می‌دهد. ظاهرا مِتا به یک شرکت حقوقی به نام فولی هوگ مأموریت داده است تا بررسی کند که مطالب بحث‌برانگیز منتشر شده در فیسبوک چه تأثیر حقوق بشری در هند به‌جا گذاشته است.

برخی از سازمان‌های حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر خواستار انتشار نسخه کامل این گزارش شده‌اند.

مِتا خلاصه‌ای از گزارش را منتشر کرده و اذعان کرده است پلتفرم‌های این شرکت ظرفیت این را دارد که خطرات برجسته حقوق بشری مثل نفرت، خصومت، تبعیض یا خشونت را تحریک کند.

برخی شرکت متا را متهم کرده‌اند که اتهامات مربوط به تعصب در تعدیل محتوا را بررسی نکرده است.

دبورا براون، پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از شرکت متا گفته است این شرکت به گونه گزینشی فقط بخشی از گزارش حقوق بشری خود را برای انتشار انتخاب کرده است. به گفته او، نشر خلاصه این گزارش "کمک نمی‌کند که بدانیم این شرکت چه نقشی در گسترش سخنان نفرت‌انگیز در هند داشته است و یا چه تعهداتی برای رسیدگی به این موضوع خواهد داد."

سال‌هاست گروه‌های حقوق بشر هشدارهایی صادر کرده‌اند مبنی بر این‌که سخنان نفرت‌انگیز ضد مسلمانان در پلتفرم‌های مختلف شرکت متا مطرح شده و به تنش‌ها در هند دامن زده است.

سفیران - فصل سوم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید