گروه طالبان قیمت هر تن زغال سنگ را از ۲۰۰ به ۲۸۰ دالر افزایش داد

۱۴۰۱/۴/۲۵

وزارت معادن طالبان از افزایش قیمت زغال سنگ خبر داد. عصمت‌الله برهان، سخنگوی این وزارت می‌گوید که قیمت هر تن زغال سنگ را به ۲۸۰ دالر امریکایی افزایش داده‌اند.

تلویزیون ملی افغانستان به نقل از آقای برهان گزارش داد که طالبان تا کنون با هیچ کشوری قرارداد زغال سنگ امضا نکرده است.

او اما به بخش انگلیسی صدای امریکا گفته است که افغانستان روزانه حدود ۱۰ هزار تن زغال سنگ به پاکستان صادر می‌کند. سخنگوی وزارت معادن طالبان می‌گوید که زغال سنگ را به تاجران خصوصی افغان به پول افغانی می‌فروشد و آنها سپس آن را به پاکستان صادر می‌کنند.

گروه طالبان که به دلیل نقض حقوق بشر با تحریم‌های غرب مواجه است، برای تامین مصارف خود چشم به منابع معدنی افغانستان دوخته است. این گروه چندی پیش قیمت هر تن زغال سنگ را ۹۰ دالر امریکایی تعیین کرده بود، در حالی قیمت جهانی هر تن زغال سنگ نزدیک به ۳۵۰ دالر است.

این سومین بار است که طالبان قیمت زغال سنگ افغانستان را افزایش می‌دهد. پیش از این و دنبال انتقاد از قیمت ارزان زغال سنگ، طالبان هر تن را از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر امریکایی افزایش داده بود.

سخنگوی وزارت معادن طالبان می‌گوید که از ۸۰ معدن زغال سنگ افغانستان، ۱۷ معدن در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش مکرر قیمت زغال سنگ در افغانستان درست پس از آن صورت گرفت که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان، ماه گذشته برنامه‌هایی را برای افزایش واردات زغال سنگ از افغانستان با استفاده از کلدار پاکستانی اعلام کرد.

نخست وزیر پاکستان پیش از این گفته بود که با وارد کردن زغال سنگ از افغانستان، اسلام‌آباد تا ۲.۲ میلیارد دالر در سال می‌تواند صرفه‌جویی کند.

پاکستان ۷۰ درصد زغال سنگ مورد نیاز خود را از افریقای جنوبی وارد می کند، اما در پی افزایش قیمت زغال سنگ افریقای جنوبی به دلیل تقاضای بیشتر از سوی اروپا، اسلام‌آباد چشم به واردات زغال سنگ از فغانستان دوخته است.

در همین حال، در پی افزایش قیمت زغال سنگ از سوی طالبان، یک هیئت بلندپایه پاکستانی به رهبری مقامات ارشد وزارت تجارت این کشور قرار است روز یکشنبه برای ادامه گفتگوها به افغانستان سفر کند.

این هیئت قرار است در باره قیمت زغال سنگ و احتمال باز بودن مرزهای پاکستان به طور ۲۴ ساعته برای کامیون‌های حامل زغال به این کشور بحث خواهند کرد.