ادعای کشتار غیرنظامیان در افغانستان؛نماینده مجلس بریتانیا گفت نیروهای ویژه پاسخگو باشند

۱۴۰۱/۴/۲۵

پس از انتشار گزارش‌ها درباره کشتار غیرنظامیان توسط برخی از نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان، جرمی کوربین، نماینده پارلمان این کشور خواستار پاسخگویی نیروهای ویژه شد. آقای کوربین در پارلمان بریتانیا گفت نیروهای ویژه ما باید مانند بقیه نیروهای مسلح پاسخگو باشند.

یافته‌های برنامه پانورامای بی‌بی‌سی که اخیر منتشر شده شده، نشان می‌دهد که نیروهای ویژه بریتانیا در جریان ماموریت در افغانستان بارها زندانیان و مردان غیرمسلح را "به گونه مشکوک کشته‌اند."

طبق این گزارش بی‌بی‌سی، یک واحد نیروهای ویژه بریتانیا ممکن است ۵۴ نفر را در سال ۲۰۱۰ به طور غیرقانونی کشته باشند.

این رسانه می‌گوید اسنادی را به دست آورده است که نشان می‌دهد رئیس سابق نیروهای ویژه بریتانیا شواهد را برای تحقیقات در مورد قتل‌های انجام شده در افغانستان ارائه نکرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به این ادعاها گفته است نیروهای این کشور "با شجاعت و به گونه حرفه‌ای" در افغانستان خدمت کردند و در دوره کار آن‌ها در این کشور "بالاترین استانداردها" حفظ شده است.

جرمی کوربین که قبلا رهبری حزب کارگر و رهبر اپوزیسیون بریتانیا را بر عهده داشت، روز گذشته در توییتر خود نوشت «صبح امروز در پارلمان درباره اتهامات اخیر در مورد نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان، من به وزیر گفتم که نیروهای ویژه ما باید مانند بقیه نیروهای مسلح تحت پاسخگویی دموکراتیک باشند.»

پیشتر مقامات در نیروهای مسلح بریتانیا گفته‌ بودند که وزیر دفاع این کشور ادعای قتل ۵۴ افغان را بررسی خواهد کرد.

قدیمی ترین مشاغل خانوادگی
خبرها
سفیران - فصل سوم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید