رد روایت عربستان درباره قتل خاشقجی؛ بایدن می‌گوید اظهارات وزیر خارجه سعودی صحت ندارد

۱۴۰۱/۴/۲۶

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید روایت وزیر خارجه عربستان از دیدار او با محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور صحت ندارد.

عادل الجبیر گفته که نشنیده بایدن ولیعهد را مسئول قتل جمال خاشقچی بداند. او گفته ولیعد هم امریکا را به ارتکاب اشتباهات از جمله در عراق و افغانستان متهم کرده است.

جو بایدن در نخستین سفرش به شرق میانه روز جمعه به عربستان رفت و با ولیعهد این کشور دیدار کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی به رویترز گفت که محمد بن سلمان به بایدن گفته است که قتل خاشقچی یک رویداد دردناک برای عربستان بوده و آن را "یک اشتباه وحشتاک" می‌داند اما تاکید کرد که امریکا نیز از جمله در زندان ابوغریب در عراق مرتکب اشتباه شده است.

به گفته او، محمد بن سلمان به بایدن گفته است:" "زمانی که ایالات متحده تلاش کرد ارزش ها را به افغانستان و عراق تحمیل کند، نتیجه معکوس داد. زمانی که مردم سعی می‌کنند ارزش‌ها را با زور به کشورهای دیگر تحمیل کنند، کار ساز نیست."

او گفته است که تلاش برای تحمیل ارزش‌ها به دیگر کشورها، نتیجه معکوس دارد: "ارزش‌ها در هر کشور متفاوت است و باید به آن احترام کرد."

یک مقام عربستان سعودی که در نشست حضور داشته نیز گفت که آنچه بایدن مورد قتل خاشچقی می‌گوید در نشست رسمی مطرح نشده و تنها در دیدار غیر رسمی به آن اشاره شده است.

اما جویایدن رئیس‌جمهوری امریکا این اظهارات ریاض را رد کرد.

آقای بایدن پس از برگشت به کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی براین که آیا آنچه وزیر خارجه عربستان از دیدار او ولیعهد عربستان می‌گوید درست است یا خیر گفت "نخیر".

رئیس‌جمهور امریکا در واکنش به این پرسش گفت که چرا در مورد موضوع‌های‌که اهمیت دارد سوال نمی‌کنند.

بایدن روز جمعه گفته بود که به محمد بن سلمان گفته که او مسئول قتل خاشقجی روزنامه‌نگار واشنگتن پست است که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیع به قتل رسید.

خبرها
قدیمی ترین مشاغل خانوادگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید