حزب جمعیت اسلامی: طالبان در بغلان غیرنظامیان را تیرباران و یک نوجوان را سربریدند

۱۴۰۱/۴/۳۱

حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید طالبان در اندراب و خوست ولایت بغلان دست به "فاجعه‌های گسترده" زده‌اند.

حزب جمعیت در اعلامیه‌ای که روز جمعه ۳۱ سرطان منتشر کرده گفت که طالبان یک نوجوان را در ولسوالی ده‌صلاح سربریدند و افراد ملکی را در منطقه قاسان تیرباران کرده‌اند.

این حزب با اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل در خصوص شکنجه و کشتار غیرنظامیان توسط طالبان تاکید کرده که گزارش یوناما بخشی از نقض حقوق بشر توسط طالبان را بازتاب داده است.

در اعلامیه حزب جمعیت آمده که گزارش یوناما منعکس‌کننده‌ تمام جنایت‌های صورت گرفته توسط طالبان نیست.

بر اساس گزارش یوناما، طالبان پس از تسلط بر افغانستان به عفو عمومی پایبند نبوده و ده‌ها نفر از نظامیان و کارمندان حکومت پیشین را به صورت غیرقانونی به قتل رسانده و زندانیان را شکنجه و شوک برقی داده‌اند.

به گفته این حزب، شواهد موثق حاکی از «خشونت‌ها و فجایع توسط گروه حاکم به مراتب وسیع‌تر از محتوای گزارش است.»

منابع روز پنجشنبه به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان پس از تیرباران کردن یک جوان در اندراب، جسد او را در بازار این ولسوالی به نمایش گذاشتند.

منابع گفتند پس از این حادثه، مردم محل جنازه این غیرنظامی را به مرکز ولسوالی آوردند و خواستار توضیح طالبان شدند.

طبق گزارش‌ها، پس از این حادثه، اعضای تاجیک تبار طالبان با طالبان پشتون تبار درگیر شدند.

حزب جمعیت افزوده است که طالبان پس از شکست در برابر مقاومت مردم، «حقارت و عقده‌های ناشی از چنین شکستی را بر سر افراد ملکی خالی می‌کند.»

در روزهای اخیر مقامات ارشد طالبان شامل وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش طالبان برای رهبری عملیات جنگ به ولایت بغلان رفتند.

به دنبال افزایش درگیری‌ها در بغلان، جبهه آزادی افغانستان گفت که عملیات گسترده طالبان در مناطق خوست و فرنگ شکست خورده است.

طبق گزارش‌ها، با ادامه جنگ در بغلان، طالبان به صورت گسترده مردم ملکی و ساکنان محل را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت بازداشت کرده‌اند. در روزهای اخیر گزارش‌های مبنی بر تیرباران کردن شماری از غیرنظامیان توسط طالبان نیز در بخش‌های از ولایت بغلان منتشر شد.