مقام امنیتی قرقیزستان: طالبان از گروه‌های افراطی در قرقیزستان و آسیای میانه حمایت می‌کند

۱۴۰۱/۴/۳۱

رئیس اداره مبارزه با افراط‌گرایی و مهاجرت غیرقانونی قرقیزستان می‌گوید طالبان و داعش خراسان در مرحله‌ فعال‌سازی و احیای ایده خلافت اسلامی قرار دارند.

ماناس امانبایف خبر داد که در قرقیزستان ۲۰ گروه غیرقانونی و یک فرقه افراطی اسلامی وجود دارد که از سوی طالبان حمایت می‌شوند.

به گزارش آسیانیوز، مقامات قرقیزستان گفته‌اند که فعالیت گروه‌های اسلامی برای امنیت این کشور خطر جدی محسوب می‌شوند.

وزارت داخله قرقیزستان نسبت به خطر افراط گرایی و تهدیدهای تروریستی در آسیای مرکزی هشدار داده است. بر اساس هشدار وزارت داخله قرقیزستان، گروه‌های مسلح و غیرقانونی مواضع خود را در جنوب افغانستان تقویت می‌کنند و قصد دارند قلمرو خود را در کشورهای آسیای مرکزی نیز گسترش دهند.

مقامات قرقیزستان بدون ارائه آمار دقیقی از اعضای این سازمان های تروریستی گفته اند که این گروه های مسلح در حال افزایش شمار افراد خود هستند.

اخیرا طالبان بر یک مرکز داعش در ولسوالی امام صاحب قندوز حمله کرد و شماری از اعضای گروه داعش را کشت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که این افراد چندی پیش از خاک افغانستان بر تاجیکستان و ازبکستان حملات راکتی انجام داده بودند. به گفته طالبان، در میان افراد داعش شماری از افراد خارجی شامل تاجیکستانی، ازبیکستانی و چچنی نیز حضور داشته‌اند.

آرتور مدتبکوف، معاون سابق اداره امنیتی قرقیزستان با اشاره به اینکه طالبان در واقع به طور فزاینده ای افراط گرایی و تروریسم را به منطقه صادر می کنند، گفته است همه کشورهای آسیای مرکزی برای مبارزه با افراط گرایی باید به طور هماهنگ کار کنند.

آسیا نیوز گزارش داده است که وزارت داخله قرقیزستان اقدامات شدیدی را علیه افراط گرایی تروریستی انجام داده و شماری از اعضای سازمان های مظنون به سازماندهی حملات مختلف را بازداشت کرده است.

وزارت داخله قرقیزستان اخیرا چند شهروند قرقیزستان و دو تن از افراد خارجی را دستگیر کرده است. طبق گزارش‌ها، افراد خارجی دو تروریست مربوط به سوریه بودند که قصد حمله به مراسم مسلمانان را داشتند.

با آنکه افراط گرایی اسلامی در قرقیزستان پیشینه تاریخی ندارد اما به نظر می رسد وضعیت نسبتاً ناپایدار است. به دلیل رشد افراط گرایی در این کشور، پارلمان قزقیزستان قصد دارد مقررات جدیدی را علیه فعالیت‌ها و ایدئولوژی‌های افراطی تصویب کند.