وزیر خارجه پاکستان: طالبان نگرانی‌های جامعه جهانی را نادیده نگیرد

۱۴۰۱/۵/۱

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان روز جمعه ۳۱ سرطان در دیدار با ژانگ مینگ، دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در اسلام‌آباد گفت طالبان نگرانی‌های جامعه جهانی را نادیده نگیرد. او گفت طالبان باید به درخواست‌ها در مورد حکومتی فراگیر، مبارزه با تروریسم و تحصیل دختران رسیدگی کند.

آقای زرداری در این دیدار با بررسی وضعیت افغانستان بر تعامل سازنده با سازمان همکاری شانگهای برای ثبات منطقه هم تاکید کرد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان چندجانبه فرامنطقه‌ای متشکل از هشت کشور است که علاوه بر پاکستان، چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و هند در آن عضویت دارند.

با توافق سران کشورها، قرار است ایران نیز عضو دائمی این سازمان شود.

با توجه به تحولات منطقه، سازمان همکاری شانگهای تلاش دارد تا همکاری‌های چند جانبه را در در میان کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف منجمله مبارزه با تروریزم ارتقا دهد.

هدف سفر دبیر کل سازمان همکاری شانگهای به پاکستان هم تبادل نظر در مورد جهت‌گیری استراتژیک سازمان در آینده خوانده شده است.

به گزارش رسانه‌های پاکستان، آقای زرداری در دیدار با آقای مینگ بر لزوم همکاری با سازمان همکاری شانگهای برای استفاده موثر از پتانسیل آن برای ثبات کل منطقه تاکید کرده است.

علاوه بر مغولستان و بلاروس،- افغانستان در سازمان همکاری شانگهای همچنان به عنوان یک عضو ناظر است، اما با توجه به عدم مشروعیت طالبان تاکنون نمایندگان آن در نشست‌های این سازمان دعوت نشده‌اند.

نشست شورای وزیران خارجه و سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای اواخر ماه جاری میلادی در تاشکند و سمرقند برگزار می‌شود.