در اوج فشارهای غرب بر روسیه، لاوروف به قاهره سفر کرد

۱۴۰۱/۵/۲

سرگئی لاوروف، در آغاز سفرش به چند کشور افریقایی، روز یکشنبه با فتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در قاهره دیدار کرد که نشانه تلاش مسکو برای بیرون شدن از انزوای دیپلوماتیک تحمیل شده توسط غرب است.

وزیر خارجه روسیه پس از مصر به اتوپیا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو سفر خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدس پرس، لاوروف در قاهره قبل از سخنرانی در اتحادیه عرب، با احمد ابوالغیط، دبیرکل کل این سازمان دیدار کرد.

وزیر خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر گفت که او با مقامات مصری «عملیات ویژه» روسیه را در اوکراین بحث کرد. در مقابل، مقامات مصری خواستار حل «سیاسی و دیپلوماتیک» این جنگ شده اند.

لاوروف مقامات غربی و اوکراینی را مسوول شکست مذاکرات صلح دانست. زیرا، به گفته او، آنها می‌خواهند «روسیه را در میدان جنگ شکست دهند.»

لاوروف در سخنرانی‌اش در اتحادیه عرب کوشید که حمله روسیه به اوکراین را توجیه کند. او در آنجا غرب را متهم کرد که با نادیده‌ گرفتن نگرانی‌های امنیتی روسیه از توسعه ناتو به سوی مرزهایش، این کشور را وادار به اشغال اوکراین کرد.

سفر وزیر خارجه روسیه در حالی به کشورهای افریقایی صورت می‌گیرد که آنان از افزایش قیمت غلجات و دیگر مواد اولیه، به علت جنگ اوکراین آسیب زیادی دیده اند.

اوکراین بزرگترین صادرکننده گندم، جواری و روغن آفتاب پرست در جهان است که پس از آغاز تهاجم روسیه و محاصره بنادر اوکراین، صادرات غلجات آن به شدت کاهش یافته است.

فعلاً، بخشی از غلجات اوکراین از طریق راه آهن از مسیر اروپا به بازارهای جهانی صادر می‌شود که این هزینه و قیمت این محصولات را خیلی بالا برده است.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید