تام وست و رینا امیری در کنفرانس بین‌المللی تاشکند درباره افغانستان "شرکت می‌کنند"

۱۴۰۱/۵/۳

وزارت خارجه امریکا می‌گوید تام وست و رینا امیری، نمایندگان ویژه امریکا در امور افغانستان، در نشست بین‌المللی‌ تاشکند که روزهای ۲۵ و ۲۶ جولای درباره افغانستان برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.

یک هیات طالبان نیز به ریاست امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه به ازبکستان رفته است.

در بیانیه‌ وزارت خارجه امریکا آمده است که در جریان کنفرانس، تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و رینا امیری، نماینده ویژه امریکا برای زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان، در کنار نمایندگان جامعه جهانی بر "حمایت بی‌دریغ" امریکا از مردم افغانستان تاکید خواهند کرد و از طالبان خواهند خواست که به تعهدات خود در قبال مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی عمل کند.

وزارت خارجه امریکا افزوده که جامعه جهانی متعهد به یک افغانستان با ثبات، صلح‌آمیز و دارای حکومت فراگیر است که به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها - از جمله زنان و جوامع قومی و مذهبی - احترام بگذارد و از تهدیدات تروریستی از خاک افغانستان جلوگیری کند.

این وزارت گفته که در ۲۷ جولای، برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری امریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در کنار نماینده ویژه آن کشور، با طالبان در مورد رسیدگی به چالش‌های اقتصادی که مردم افغانستان با آن مواجه هستند، گفتگو خواهند کرد.

وزارت خارجه تاشکند گفته که قرار است در نشست دو روزه نمایندگان ۲۰ کشور و سازمان شرکت کنند.

روزنامه تاشکند تایمز به نقل از یوسف کابلژانوف، از مقام‌های وزارت خارجه ازبکستان گزارش داده که در این نشست درباره هماهنگی کمک‌های جامعه بین‌المللی، گفتگو با طالبان درباره ایجاد یک حکومت فراگیر، احترام به حقوق زنان و تضمین دسترسی دختران به آموزش کامل، تضمین مقام‌های طالبان مبنی بر جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان برای حمله به منافع امنیتی کشورهای همسایه، منطقه و جهان و اهمیت آزادسازی پول مسدود شده افغانستان صحبت خواهد شد.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود نمایندگان ویژه بریتانیا، اتحادیه اروپا، ایران، ایتالیا، اسپانیا، قزاقستان، قطر، قیرقیزستان، تاجیکستان، چین، ناروی، پاکستان، روسیه، ایالات متحده، ترکیه، جاپان، نمایندگان شماری از سازمان‌ها از جمله سازمان همکاری اسلامی در این کنفرانس شرکت کنند.