روسیه اعلام کرد که از چهارشنبه عرضه گاز به اروپا را به نصف کاهش می‌دهد.

گازپروم، شرکت انرژی روسیه می‌گوید جریان گاز به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم ۱ به ۳۳ میلیون متر مکعب در روز کاهش می‌یابد.

پیش از جنگ اوکراین حدود ۴۰ درصد گاز و ۳۰ درصد نفت اروپا از روسیه تامین می‌شد.

کاهش عرضه گاز به ۳۳ میلیون متر مکعب در روز ، نیمی از جریان فعلی گاز است که در حال حاضر تنها ۴۰ درصد ظرفیت معمولی است.

کرملین می‌گوید که علت این اقدام، تعمیر خط لوله نورد استریم ۱ و تحریم‌های غرب است، اما اتحادیه اروپا روسیه را به باج‌خواهی انرژی متهم می‌کند.

خط لوله نورد استریم ۱ که از زیر دریای بالتیک می‌گذرد گاز را از روسیه به آلمان منتقل می‌کند.
سیاستمداران اروپایی بارها گفته‌اند که روسیه ممکن است گاز خود را در زمستان امسال قطع کند، گامی که آلمان را وارد رکود می‌کند و به مصرف‌کنندگانی که هم‌اکنون از تورم فزاینده آسیب دیده‌اند، صدمه می‌زند.

همزمان، کشورهای اتحادیه اروپا قرار است امروز، سه شنبه پیشنهاد اضطراری را برای محدود کردن تقاضای گاز خود تصویب کنند. اروپا تلاش می‌کند وابستگی خود به انرژی روسیه کم کند و برای قطع کامل احتمالی آن آماده شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روسیه را متهم به راه‌اندازی "جنگ گاز" علیه اروپا کرده است. او گفته که مسکو می‌خواهد با قطع منابع انرژی "وحشت" ایجاد کند.

اما مسکو می‌گوید علاقه‌ای به توقف کامل عرضه گاز به اروپا ندارد.

صادرات غلات اوکراین

در همین حال، حملات موشکی روسیه به مناطق ساحلی دریای سیاه تردیدهایی را در مورد اینکه آیا روسیه به توافقی مبنی بر صادرات غلات اوکراین پایبند است یا خیر، ایجاد کرده است.

سازمان ملل گفته است که علیرغم حمله موشکی روسیه به بندر اودسا در اوکراین در آخر هفته، اولین کشتی‌های اوکراین ممکن است طی چند روز بر اساس توافقی که روز جمعه به امضا رسید، حرکت کنند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید افزایش هزینه‌های انرژی و تهدید گرسنگی میلیون‌ها نفر در کشورهای فقیرتر نشان می‌دهد که چگونه بزرگترین درگیری در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم که اکنون در ششمین ماه خود قرار دارد، بسیار فراتر از اوکراین تأثیر گذاشته است.