سازمان جهانی صحت به مردان؛ برای جلوگیری از آبله میمون تعداد شرکای جنسی خود را کاهش دهید

۱۴۰۱/۵/۶

تدروس آدهانوم گبریاسوس، رئیس سازمان جهانی صحت می‌گوید ۹۸ درصد موارد ابتلا به آبله میمون‌ در میان مردان همجنس‌گرا و سایر مردانی بوده است که با مردان رابطه جنسی دارند.

او از مردانی که در معرض ابتلا به این بیماری اند خواست تا برای محافظت خود، تعداد شریکان جنسی‌شان را کاهش دهند.

به گزارش سی‌ان‌ان، او روز چهارشنبه گفت: «اگر کشورها، جوامع و افراد خود را آگاه سازند، خطر ابتلا را جدی بگیرند و اقدامات لازم برای توقف انتقال و محافظت از گروه‌های آسیب‌پذیر انجام دهند، می‌توان شیوع آبله میمون را متوقف کرد. بهترین راه برای انجام این کار، کاهش خطر ابتلا است.»

رئیس سازمان جهانی صحت افزود: «برای مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، اکنون توصیه می‌شود تا تعداد شرکای جنسی خود را کاهش دهند و در رابطه جنسی با شرکای جدید، تجدید نظر کنند.»

او در حالی که گفت تمرکز همه کشورها باید بر مشارکت و توانمندسازی جوامع مردانی باشد که با مردان رابطه جنسی دارند تا خطر ابتلا به عفونت و انتقال بیماری را کاهش دهند، همچنین به کشورها هشدار داد تا از حقوق بشر این افراد محافظت کنند.

او گفت: «تبعیض می‌تواند به اندازه هر ویروسی خطرناک باشد.»

در همین حال یکی از داکتران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده به سی‌ان‌ان گفت: «آبله میمون یک بیماری مقاربتی محسوب نمی‌شود، اما اکثر افرادی که در ایالات متحده به آن مبتلا شده‌اند، اخیراً سطحی از فعالیت جنسی را گزارش کرده‌اند.»

به گزارش سی‌ان‌ان، ویروس عمدتاً از طریق تماس فیزیکی پخش می‌شود، اما می‌تواند با لمس اشیایی مانند لحاف و جان‌پاک که ممکن توسط افراد مبتلا به آبله میمون استفاده شده باشد، منتقل شود.
سازمان جهانی صحت حدود یک هفته قبل، شیوع آبله میمون را یک وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد.به گفته تدروس آدهانوم، بیش از ۱۹هزار نفر در ۷۵ کشور به این بیماری مبتلا شده و دستکم پنج نفر در اثر این بیماری جان باخته‌اند.

رئیس سازمان جهانی صحت گفت که خطر این بیماری در مقیاس جهانی متوسط ولی در اروپا بالاست.