اوکراین با راه‌اندازی حملات هوایی می‌خواهد مناطق جنوبی خود را از اشغال روسیه آزاد کند

۱۴۰۱/۵/۷

اوکراین می‌گوید که تلاش خود برای بازپس‌گیری مناطق جنوبی این کشور را با راه‌اندازی حملات هوایی و هدف قرار دادن مواضع نیروهای روسی آغاز کرده است. کی‌یف روز پنجشنبه اعلام کرد که هواپیماهای اوکراینی به پنج پایگاه روسیه در اطراف شهر خرسون و یک شهر دیگر در نزدیکی آن حمله کردند.

این کشور همچنین می‌گوید که مسکو برای دفاع از مناطق تحت اشغال خود نیروهای جدید به آنجا مستقر می‌کند.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی روز پنجشنبه در پیامی به مناسبت «روز دولت اوکراین» گفت: «ما نه تسلیم می‌شویم و نه هم می‌ترسیم. اوکراین یک کشور مستقل، آزاد و غیرقابل تقسیم است و همیشه همینطور خواهد بود.»

اوکراین می‌گوید در هفته‌های اخیر برخی از شهرک‌های کوچک در کناره‌های شمالی خرسون را باز پس گرفته است و تلاش می‌کند نیروهای روسیه را به عقب براند.

روسیه اما روز پنجشنبه اعلام کرد که از حملات اوکراین نگران نیست و وزارت دفاع این کشور گفت که هواپیماهای روسی به مواضع نیروهای اوکراینی در شمال منطقه خرسون حمله کرده و بیش از ۱۳۰سرباز آن را در ۲۴ ساعت گذشته کشته اند.

به گزارش رویترز، اوکراین در هفته‌های اخیر با استفاده از راکت های دوربرد غربی، سه پل در رودخانه دنیپرو را تخریب کرده است. این امر اکمالات برای نیروهای روسی مستقر در خرسون را دشوار کرده است.

استخبارات بریتانیا نیز اعلام کرد که این استراتژی، آغازی برای به انزوا بردن نیروهای روسی در منطقه خرسون است.

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در توئیتی نوشت که روسیه برای دفاع از خرسون نیروهای بیشتری در این منطقه مستقر می‌کند اما جزئیاتی ارائه نکرد.

الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور زلنسکی نیز گفت که استقرار نیروهای روسی از شرق به جنوب، به معنای تغییر استراتژی جنگی این کشور است. او افزود که نیروهای روسی اکنون از حالت تهاجمی به حالت تدافعی روی آورده اند.

سرانجام، قانون
قدیمی ترین مشاغل خانوادگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید